Fiala odvolání Bartoše komunikačně příliš nezvládl. Z vládní krize těží opozice, míní expertka na PR Hejlová
Premiér Petr Fiala z ODS odvolání ministra pro místní rozvoj a šéfa Pirátů Ivana Bartoše z vlády komunikačně příliš nezvládl. Tak hodnotí roztržku posledního týdne Denisa Hejlová, vedoucí katedry marketingové komunikace a public relations na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. „Zatím, pokud se podíváme na volební výsledky, tak vidíme, že z toho těží opozice,“ podotýká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Mají představitelé koaličních stran představu, co udělat, aby si rok před sněmovními volbami vylepšili reputaci u veřejnosti?
Jak jste řekl, představu mají. Otázka je, jestli je to i plán a nakolik je realistický. Domnívám se, že v této situaci všichni vidí, že vládní krizi si opravdu způsobili sami a že do ní šli nepřipraveni.
Sami, tím myslíte konkrétně koho?
Myslím tím konkrétně premiéra Fialu, který to svoje odvolání ministra Bartoše komunikačně příliš nezvládl.
Čtěte také
Na druhé straně on říká, že nemohl postupovat jinak.
Je možné, že si to myslí. Ale v komunikaci máte vždycky dvě strany. Jednu stranu, která něco říká, a druhou stranu, která to poslouchá. Nemůžete vždycky operovat jenom s tím, jak vy to myslíte. Musíte počítat i s tím, jak to ti druzí budou vnímat, jak se u toho budou cítit a jaké důsledky z toho vyvodí pro své další jednání.
Co tedy udělá s důvěryhodností koalice současná vládní krize?
Důvěra v současnou vládní koalici už předtím byla rekordně nízká. Výzkumy se v tomto ohledu liší, ale důvěra ve vládu v posledních dvou letech kolísala mezi nějakými 16 až 25 procentními body, takže důvěra v současnou vládní koalici je skutečně jedna z nejnižších vůbec, jakou jsme v historii měli.
Proto se domnívám, že už nemůže moc klesat, protože vždycky tady budou lidé, kteří budou vládní koalici věřit. V podstatě když se na to podíváte, tak žádné zásadní drama se úplně neděje, ale přece jenom ten pocit z toho, že vláda nezvládá doručovat výsledky, je u většiny veřejnosti velmi silný.
Čtěte také
Může z vládní krize v očích veřejnosti některá strana nebo některý politik vyjít jako jednoznačný vítěz?
Zatím, pokud se podíváme na volební výsledky, tak vidíme, že z toho těží opozice. Asi to není úplně ještě jednoznačné vítězství. To uvidíme až u velkých voleb, které nás čekají příští rok.
Když se podíváme na to, kolik lidí se účastnilo voleb, tak účast byla poměrně nízká. U krajských voleb to bylo myslím kolem 30 procent, u senátních ještě méně, pod 20 procent. Znamená to, že 70 nebo 80 procent voličů k volbám vůbec nepřišlo.
A to je velmi důležité. Nevíme, co si tito lidé myslí, ale musíme počítat s tím, že i toto může být signál vládě, že jejich voliči se prostě ani neobtěžovali přijít, protože jsou znechuceni politikou.
Související
-
Senátorka Šípová: Zásluhy za digitalizaci si místo Pirátů připnou jiní. Premiér neměří všem stejně
„Vadí mi, že premiér neměří všem stejně a že se na stejné věci neptá ministra spravedlnosti Pavla Blažka,“ dodává v souvislosti s váznoucí digitalizací soudních spisů.
-
V DNA Pirátů je opoziční protest, tvrdí marketér. „Opoziční role se hraje snáz,“ dodává komentátor
Premiér Fiala odvolal z funkce ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše kvůli neúspěšné digitalizaci stavebního řízení. Může Pirátům odchod z vlády získat přízeň voličů?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.