Historik Antonín Kostlán o tom, jak se dělala věda před rokem 1989

28. srpen 2015

Věda v ČSSR a čeští vědci v exilu

Jak se dělala věda před rokem 1989 a jakým tlakům byli vystaveni vědci v minulém režimu? Na fungování vědeckých institucí, dobovou materiální situaci i přístup k zahraničním informacím se moderátor Jan Burda zeptá Antonína Kostlána, vedoucího Kabinetu pro dějiny vědy Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

PhDr. Antonín Kostlán, CSc., se odborně specializuje na sociální, hospodářské a intelektuální dějiny raného novověku a dějiny vědy a vědeckých institucí (od raného novověku až po současnost, včetně dějin společenských věd a humanitních oborů a působení totalitních režimů na vědecký a intelektuální vývoj v českých zemích).

Pořad je reprízován.

autor: bur
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.