Hampl: Vláda tají informace o uprchlících. Pelikán: Žádné nemá, což je ještě horší

20. srpen 2015

Češi živě diskutují o současné imigrační krizi, a těmto debatám vévodí strach. Ve veřejné výzvě se proti němu postavili mnozí zdejší vědci včetně Heleny Illnerové nebo Václava Hořejšího. Nakolik jsou domácí obavy opodstatněné a nakolik živené dezinformacemi? Co je xenofobie a co pravdivá kritika islámu?

„Výzvu vědců pokládám za skandální,“ uvedl v pořadu Pro a proti sociolog a člen Bloku proti islámu Petr Hampl.

Podle něj jen díky daňovým poplatníkům se mohou vědci věnovat výzkumu, a není tedy na místě, aby platící většinu „peskovali a napomínali.“

„Já jako vědec jsem tady pro ně, ne oni pro mě. To by si měli uvědomit i ostatní lidé z vědecké komunity,“ vyzval sociolog.

Ten je přesvědčen, že pokud existuje malá a izolovaná skupina, která má na imigraci jiné názory než zbytek společnosti, a která ještě navíc žije z jejich peněz, je „nehoráznost jim říkat, že jsou špatní, xenofobní a urážet je.“

„Víme, že naše společnost je rozdělena na relativně úzkou městskou elitu a většinu obyvatel. Druhá věc je, když příslušníci této relativně úzké elity se snaží zbytek převychovávat,“ kritizoval petici Petr Hampl.


Hampl: „Ano, lidé v téhle zemi se bojí a bojí se oprávněně. Bojí se proto, že vláda nedělá to, co má dělat, a tají před nimi informace… Pokud by vláda skutečně chtěla obavy v této zemi rozptýlit nebo aspoň snížit, mohla by jasně a otevřeně komunikovat, kolik sem přijímá lidí, jakých, kdo prochází nebo neprochází hranice a dávat hodnověrné informace. Vláda ale vše před nimi tají, do médií pronikají útržkové informace, tak se nedivme, že lidé bojí.“

Orientalista a arabista Petr Pelikán výzvu zaznamenal. „Přijde mi všeobecná, nijaká, málo konkrétní.“


Pelikán: „Nedomnívám se, že vláda něco tají. Vláda ve skutečnosti nic neví, což je svým způsobem ještě horší, protože nemá informace o zemích, ze kterých ti lidé migrují, jaké jsou tam poměry, protože tam často nemáme vyslanectví. Tajné služby k těmto věcem nejsou úkolovány, informace se přebírají buď ze sdělovacích prostředků nebo nevládních organizací, které jsou ale placeny často z vládních grantů.“

„Skutečnost je taková, že většina strachu pramení z rozviřování těchto témat ve sdělovacích prostředcích respektive na internetu. Jen naprosté minimum lidí má skutečnou osobní zkušenost s imigranty z Afriky a Blízkého východu,“ připomněl arabista.

Strach, o kterém hovoříme, je strachem virtuálním, tvrdí Pelikán. „Pokud budeme ve sdělovacích prostředcích psát o poslední plastické operaci ňader celebrity, tak se bude mluvit právě o tom, a pokud budeme číst a slyšet každý den o migraci, tak to bude také téma číslo jedna.“

Samotný pojem xenofobie, strachu z cizího, odkazuje k něčemu, co je člověku přirozené, dodal orientalista. „Vysvětlování pomůže,“ vyzývá k širší osvětě vědec.

„Aktivisté, kteří se staví proti imigraci a islámu, se chovají způsobem, který i ty, kteří stojí na vyváženějších názorových pozicích, posouvá do polohy, kdy brání něco, co ze začátku bránit nechtěli,“ kritizoval vliv mediálního tlaku odpůrců imigrace a islámu Petr Pelikán.

autoři: luv , oci
Spustit audio