Hackerský útok na weby Českého rozhlasu nejspíš byl politicky motivovaný, soudí Koubský

30. červen 2023

Weby Českého rozhlasu na den vyřadil hackerský útok. Vyděračský virus zašifroval multimediální data na serverech dodavatelské firmy Algotech, která provozuje redakční systém Drupal. Útočníci poškodili zálohy dat, takže se údaje musí obnovovat z jiných zdrojů a weby dosud fungují v omezeném režimu. Pachatelé neposlali požadavky na výkupné, nabízí se proto hypotéza, zda útok neměl narušit online přenos konference Média a Ukrajina, kterou Český rozhlas v ten den pořádal.

Důvody útoku zůstávají nezodpovězeny. S hypotézou, že se jednalo o politicky motivovaný útok z Ruska souhlasí i Petr Koubský, redaktor Deníku N.

Čtěte také

„Celá síť je globální, a ačkoliv do konfliktu nejsme přímo zapojeni – česká armáda fyzicky nebojuje –, jsme součástí NATO, které Ukrajinu podporuje, a Česká republika ji podporuje nadstandardně. Je dobře, že to děláme, ale riskujeme tím podobné důsledky,“ říká.

Obdobných útoků bylo v poslední době více. Podle dostupných zpráv jich většina také souvisela s konfliktem na Ukrajině. Vypadá to, že nejsou mířeny jen na státní infrastrukturu.

„Když lidé žijí v ruském režimu, tak v jejich pohledu na svět jsou všechna média řízena vládou,“ komentuje výběr obětí útočníky Koubský.

Útočníci za pomoci ransomware obvykle za rozšifrování dat vyžadují výkupné. Zde evidentně o peníze nejde, což se v minulosti příliš nestávalo.

Nejsme nezajímavý cíl

„Použili nástroj, který měli po ruce a mají s ním dobrou zkušenost. Proti ransomwaru se brání těžce, nakazí i zálohy. Zabezpečení médií všeho druhu musí být v této době dokonalejší, než většinou je,“ vyslovuje Koubský své obavy.

Redaktor dodává, že je velmi pravděpodobné, že bude útoků na média píšící o konfliktu na Ukrajině přibývat a říká: Česká republika není největším terčem takových útoků, jsou země, které jsou kromě Ukrajiny větším trnem v oku, bez pochyby Polsko a Pobaltí. Zároveň nejsme ani mezi nezajímavými cíli.“

Také konec mediálních článků na Facebooku v Kanadě, možný souboj Muska se Zuckerbergem či AI ve službách úředníků spolu s dalším děním ve světě internetu a nových médií komentují redaktor Deníku N Petr Koubský a šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek. Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu.

autoři: Slížek David , vsvo
Spustit audio

Související