Gay Brumbál

23. říjen 2007

O stavu světa a trendech, které ovlivní naši budoucnost, nevypovídají pouze zprávy z vysoké politiky a velkého byznysu. O čemsi svědčí i skutečnost, že vedle informací o sjezdu čínských komunistů či poslední výzvě Usámy bin Ládina, se velkému zájmu těší i informace spisovatelky Rowlingové, že ředitel kouzelnické školy v Bradavicích Albus Brumbál je gay.

Nemá asi cenu diskutovat, zda je, či není. Rowlingová ví, co říká, konec konců si Brumbála vymyslela stejně jako Harryho Pottera. Buďme rádi, že nám na ředitele neřekla, že je pedofil, protože ani s tím by nikdo nic nenadělal. Populární spisovatelka určitě ze své literární postavy neučinila pro nic za nic teplouše, jak se lidově nekorektně říká mužům, kteří se sexuálně orientují na muže. Může jít o marketingový tah, jak upoutat pozornost a zvýšit prodej. Anebo o umělecký záměr, neboť od zmíněné sexuální deviace se odvíjí zápletka s čarodějem Grindelwaldem.

Rowlingová včera svěřila posluchačům v newyoraské Carnegie Hall, že "zamilujeme-li se, můžeme být do jisté míry slepí". V každém případě se na autogramiádě tleskalo tak bouřlivě, až autorka litovala, že to na Brumbála neprozradila už dávno. Ta opatrnost ale měla důvod: Naklonit si tříprocentní minoritu, která navíc není cílovou skupinou u literatury pro děti, by nestálo za riziko, že řada rodičů raději koupí jinou knížku. Teď už aféra s teplým ředitelem nic obchodně nepokazí, a spisovatelce se připíše ke cti, že podporou gayů pléduje za toleranci a právo člověka svobodně sledovat hlas svého srdce. Není ovšem snadné spisovatelům odezírat ze rtů. Jen Rowlingová ví, zda bojuje s předsudky anebo tržně akceptuje úpadek.

autor: iho
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.