František Langer patřil k těm, kteří za první republiky vytvářeli legionářskou legendu
Stal se jedním z čelních představitelů předválečné moderny a takzvané čapkovské generace. Také patřil ke stoupencům jejího programového úsilí o oslavu obyčejného člověka a obyčejného života.
Čtěte také
Byl dramatikem, prozaikem, autorem knih pro děti a mládež, fejetonistou, literárním a divadelním kritikem, jedním z prvních filmových scénáristů, ale také vojenským lékařem a legionářem.
Tím vším byl František Langer. Jeho život připomene repríza pořadu, který v roce 2013 připravili Eduard Burget a Jan Sedmidubský.
Na webu ale jen do 9. ledna 2025.
Související
-
Jediná cesta československých legionářů z Ruska vedla přes Transsibiřskou magistrálu
Jádrem pozdějších vojenských legií byla Česká družina, která v Rusku vzešla z řad početné české komunity hned po začátku první světové války roku 1914.
-
Legionáři přišli bránit Ukrajinu proti zlu. Kvůli penězům se sem jet nevyplatí, popisuje dobrovolník
„Popravdě se sem dostanou i lidé, kteří tak proplouvají životem, vyhledávají vášeň a chtějí si vydělat. V těch nejhorších situacích spíš selhávají,“ dodává Milan Švrčina.
-
Ne všichni legionáři toužili vrátit se do vlasti. Co se stalo s těmi, kteří zůstali ve Vladivostoku?
Před sto lety odplouvali z přístavu v ruském Vladivostoku českoslovenští legionáři. Někteří ale na evakuační lodě nenastoupili. Po jejich osudech pátrala Šárka Kuchtová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.