František Langer patřil k těm, kteří za první republiky vytvářeli legionářskou legendu
Stal se jedním z čelních představitelů předválečné moderny a takzvané čapkovské generace. Také patřil ke stoupencům jejího programového úsilí o oslavu obyčejného člověka a obyčejného života.
Čtěte také
Byl dramatikem, prozaikem, autorem knih pro děti a mládež, fejetonistou, literárním a divadelním kritikem, jedním z prvních filmových scénáristů, ale také vojenským lékařem a legionářem.
Tím vším byl František Langer. Jeho život připomene repríza pořadu, který v roce 2013 připravili Eduard Burget a Jan Sedmidubský.
Na webu ale jen do 9. ledna 2025.
Související
-
Jediná cesta československých legionářů z Ruska vedla přes Transsibiřskou magistrálu
Jádrem pozdějších vojenských legií byla Česká družina, která v Rusku vzešla z řad početné české komunity hned po začátku první světové války roku 1914.
-
Legionáři přišli bránit Ukrajinu proti zlu. Kvůli penězům se sem jet nevyplatí, popisuje dobrovolník
„Popravdě se sem dostanou i lidé, kteří tak proplouvají životem, vyhledávají vášeň a chtějí si vydělat. V těch nejhorších situacích spíš selhávají,“ dodává Milan Švrčina.
-
Ne všichni legionáři toužili vrátit se do vlasti. Co se stalo s těmi, kteří zůstali ve Vladivostoku?
Před sto lety odplouvali z přístavu v ruském Vladivostoku českoslovenští legionáři. Někteří ale na evakuační lodě nenastoupili. Po jejich osudech pátrala Šárka Kuchtová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.