Hudebník Velebný stál u zrodu českého génia Járy Cimrmana. Nevěříte?

10. prosinec 2024

23. prosince 1966 se svět dozvěděl o existenci fiktivního českého génia Járy Cimrmana. Nález truhly s jeho rukopisy oznámil v rozhlasovém vysílání Karel Velebný.

Jazzový hudebník Karel Velebný nebyl jen nadaným multiinstrumentalistou – hrál na tenorsaxofon, altsaxofon, vibrafon, klavír, fender piano, bicí a perkuse, basklarinet a barytonsaxofon. Ale vlastně všestranným umělcem.

Karel Velebný

Skládal hudbu, hrál divadlo, psal a v neposlední řadě stál u zrodu fenoménu jménem Jára Cimrman.

Z rozhlasové Nealkoholické vinárny U pavouka se 23. prosince 1966 posluchači poprvé dozvěděli o tomto doposud neznámém českém velikánovi.

Pod pseudonymem „doktor Evžen Hedvábný“, který ve zdi své chalupy v Jizerských horách našel kovanou truhlu, se Velebný stal objevitelem Cimrmanova odkazu.

Vinárna U Pavouka byl mystifikační rozhlasový pořad, který spolu s Velebným vymysleli Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák, ve druhé půlce 60. let oba též členové armádní redakce Čs. rozhlasu.

Začalo to patafyzikou 

Velebný v mystifikačních diskusích Nealkoholické vinárny U Pavouka sehrával roli Evžena Hedvábného, jakéhosi hudebního pseudovědce, který zde přednášel své patafyzické komentáře.

A který, což je z dnešního hlediska obzvlášť památné, ve své chalupě v Liptákově – rovněž neexistující pojizerské vísce – rozmetal výbuchem pozůstalost zneuznaného českého génia Járy da Cimrmana. (čti podle vzoru Leonardo da Vinci).

Čtěte také

Mistrovským kouskem Vinárny pak byl pak fiktivní dialog pánů Hedvábného a Velebného, dohadujících se o původ názvu saxofonu. Není pak bez zajímavosti, že všechna vydání vznikla bez výjimky v památné Dykovce, tehdy sídle armádní redakce, v budově, kde donedávna sídlil Český rozhlas 6.

Vinárnou U pavouka Velebného humoristická dráha neskončila. Stal se pochopitelně jedním z prvních herců Divadla Járy Cimrmana a památnou zůstala zvláště jeho kreace v roli matky Žílové ve Svěrákově hře Akt.

Čtěte také

Bohužel, další účinkování Velebného u divadla brzy zhatila vážná autonehoda. Jeho další cimrmanologické působení pak spadá až do začátku 80. let, kdy vystupoval spolu s paralelní cimrmanovskou formací vedenou Jiřím Šebánkem a nazvanou „Salon Cimrman.“

Ve dvoudílném pásmu Pavla Hlavatého, které vzniklo původně pro Páteční večer sesterské stanice Vltava, se můžete zaposlouchat do ukázek z Vinárny u Pavouka i z tvorby Salonu Cimrman, stejně jako Velebného hudbu.

Na Karla Velebného budou vzpomínat jeho bývalí kolegové z divadla Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, jeho hudební odkaz zhodnotí publicisté Aleš Opekar a Lubomír Dorůžka. Na báječnou atmosféru natáčení Vináren vzpomíná i zvukový mistr Miloš Kot, který ovšem v pořadu figuruje nejen jako pamětník, ale podílel se na něm i jako zvukový mistr – úctyhodná rozhlasová kontinuita.

Jára Cimrman, neprávem zapomínaný zakladatel trampingu

Poslechněte si reprízu pořadu z roku 2012, ale jen do 10. ledna 2025.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související