Hudebník Velebný stál u zrodu českého génia Járy Cimrmana. Nevěříte?
23. prosince 1966 se svět dozvěděl o existenci fiktivního českého génia Járy Cimrmana. Nález truhly s jeho rukopisy oznámil v rozhlasovém vysílání Karel Velebný.
Jazzový hudebník Karel Velebný nebyl jen nadaným multiinstrumentalistou – hrál na tenorsaxofon, altsaxofon, vibrafon, klavír, fender piano, bicí a perkuse, basklarinet a barytonsaxofon. Ale vlastně všestranným umělcem.
Skládal hudbu, hrál divadlo, psal a v neposlední řadě stál u zrodu fenoménu jménem Jára Cimrman.
Z rozhlasové Nealkoholické vinárny U pavouka se 23. prosince 1966 posluchači poprvé dozvěděli o tomto doposud neznámém českém velikánovi.
Pod pseudonymem „doktor Evžen Hedvábný“, který ve zdi své chalupy v Jizerských horách našel kovanou truhlu, se Velebný stal objevitelem Cimrmanova odkazu.
Vinárna U Pavouka byl mystifikační rozhlasový pořad, který spolu s Velebným vymysleli Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák, ve druhé půlce 60. let oba též členové armádní redakce Čs. rozhlasu.
Začalo to patafyzikou
Velebný v mystifikačních diskusích Nealkoholické vinárny U Pavouka sehrával roli Evžena Hedvábného, jakéhosi hudebního pseudovědce, který zde přednášel své patafyzické komentáře.
A který, což je z dnešního hlediska obzvlášť památné, ve své chalupě v Liptákově – rovněž neexistující pojizerské vísce – rozmetal výbuchem pozůstalost zneuznaného českého génia Járy da Cimrmana. (čti podle vzoru Leonardo da Vinci).
Čtěte také
Mistrovským kouskem Vinárny pak byl pak fiktivní dialog pánů Hedvábného a Velebného, dohadujících se o původ názvu saxofonu. Není pak bez zajímavosti, že všechna vydání vznikla bez výjimky v památné Dykovce, tehdy sídle armádní redakce, v budově, kde donedávna sídlil Český rozhlas 6.
Vinárnou U pavouka Velebného humoristická dráha neskončila. Stal se pochopitelně jedním z prvních herců Divadla Járy Cimrmana a památnou zůstala zvláště jeho kreace v roli matky Žílové ve Svěrákově hře Akt.
Čtěte také
Bohužel, další účinkování Velebného u divadla brzy zhatila vážná autonehoda. Jeho další cimrmanologické působení pak spadá až do začátku 80. let, kdy vystupoval spolu s paralelní cimrmanovskou formací vedenou Jiřím Šebánkem a nazvanou „Salon Cimrman.“
Ve dvoudílném pásmu Pavla Hlavatého, které vzniklo původně pro Páteční večer sesterské stanice Vltava, se můžete zaposlouchat do ukázek z Vinárny u Pavouka i z tvorby Salonu Cimrman, stejně jako Velebného hudbu.
Na Karla Velebného budou vzpomínat jeho bývalí kolegové z divadla Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, jeho hudební odkaz zhodnotí publicisté Aleš Opekar a Lubomír Dorůžka. Na báječnou atmosféru natáčení Vináren vzpomíná i zvukový mistr Miloš Kot, který ovšem v pořadu figuruje nejen jako pamětník, ale podílel se na něm i jako zvukový mistr – úctyhodná rozhlasová kontinuita.
Poslechněte si reprízu pořadu z roku 2012, ale jen do 10. ledna 2025.
Související
-
Smoljak byl dlouho skeptický, ale přišel na to, že Cimrman není jen ptákovina, říká Zdeněk Svěrák
Divadlo Járy Cimrmana slaví 55. narozeniny! Principál scény Zdeněk Svěrák načetl svůj deník, do kterého si od října 1966 zaznamenává zásadní milníky z historie souboru.
-
23. prosince: Den, kdy se zrodila fiktivní postava Jára Cimrman
Před 52 lety se zrodila fiktivní postava Jára Cimrman, před 8 lety Česká republika držela den smutku za Václava Havla a moderátorka Kristina Kloubková slaví 43 let.
-
„Tady je Praha, Vinárna U pavouka.“ Ve fiktivních přenosech z konce 60. let se hlásil Zdeněk Svěrák
Konec 60. let znamenal v Československu explozi svobody. Jejím projevem byla i rafinovaná rozhlasová recese. V dokumentu Jitky Škápíkové komentuje ukázky sám Zdeněk Svěrák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.