Fosilie zraněného raptora
Srpovitý dráp některých dinosaurů nesloužil ke šplhání, ale jako zbraň. Nasvědčuje tomu fosilie zraněného dinosaura dosud neznámého druhu.
Opeření dinosauři z čeledi Troodontidae chodili po zadních končetinách, jejichž druhý prst byl vybavený dlouhým a srpovitě zahnutým drápem. Tito dravci jsou dobře známí z asijských nalezišť, ale v Severní Americe byl dosud popsán pouze jediný druh Troodon formosus. Nyní se však k němu přiřadil nově objevený troodontid jménem Talos sampsoni. Žil ve svrchní křídě a jeho fosilie byla objevena v souvrství Kaiparowits v Utahu. Vážil asi 38 kilogramů, což znamená, že byl menší a štíhlejší než troodon.
Při zkoumání nálezu si paleontologové všimli, že prst levé nohy s dlouhým drápem je deformovaný. Zbytek končetiny však byl zcela zdravý. Snímky pořízené výpočetní tomografií naznačují, že prst se zlomil nebo ho dinosaurovi někdo ukousnul. Rána se zanítila a během dlouhého hojení se kost deformovala. Někteří paleontologové jsou přesvědčeni o tom, že dinosauři srpovité drápy používali k chytání kořisti nebo vnitrodruhovým soubojům. Objev dinosaura s poraněným prstem by tomu docela nasvědčoval.
Zdroj: PLoS ONE
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.