Fenomén zpěvů z Taizé

31. březen 2013

Ve velikonočním Zaostřeno se zaměřujeme na komunitu bratří V Taizé. Velmi důležitá jsou pro ně modlitební setkání, kde společně s poutníky zpívají takzvané zpěvy z Taizé. Bratři z Taizé nedávno navštívili Česko, jedno ze setkání se konalo v kostele svatého Vojtěcha v Praze Dejvicích. Vznikl tam i následující rozhovor s bratrem Wojtkem.

ČRo Plus: Jsou zpěvy z Taizé určené hlavně mladým lidem?

„Ano, do Taizé přijíždí hodně mladých lidí, kteří se chtějí modlit s námi. Každý týden nás navštěvují stovky a někdy i tisíce převážně mladých lidí. A v Praze jsme to zažili také. Trochu nás to překvapilo, přece jen tady není tolik věřících, tolik křesťanů. Ale my jsme potkali spoustu lidí, kteří se o Taizé zajímají, a jsme moc rádi, že jsme se společně s těmito mladými lidmi mohli modlit.“

ČRo Plus: Jaké lidi jste tu potkali? Zmínil jste, že v Česku se víra v Boha moc nenosí. A vy máte možnost srovnávat s ostatními zeměmi.

„Myslím, že v České republice je hodně mladých lidí, kteří něco hledají. Cítí, že jim něco důležitého chybí. Nedá se říct, že by to spojovali s církví, ale hledají něco duchovního. A tak hledáme společně s nimi. My nemáme odpovědi na všechny jejich otázky, ale můžeme je pozvat ke společnému hledání. Ta žízeň, ta touha po něčem hlubším je v Česku stejně přítomná jako v jiných zemích. A při setkáních s mladými lidmi, kteří jsou aktivní v církvích, bylo jasné, že se angažují a velmi dobře vědí, proč tu jsou. To bylo velmi pěkné.“

ČRo Plus: Máte dojem, že se zpěvy z Taizé mohou hodit při misii? A mají také ekumenický potenciál?

„Myslím, že, zpívání obecně pomáhá při modlitbě. Když člověk zpívá, snadněji se mu otevírá srdce, alespoň někteří lidé to říkají a já s tímto názorem musím souhlasit. Písně z Taizé mají velmi jednoduché texty, které k lidem přirozeně promlouvají. S tím souvisí i ekumenický rozměr. Často se opakuje verš z bible nebo nějaká věta z církevních tradic, ke které se mohou přihlásit všichni křesťané. Zároveň to jsou velmi hluboké myšlenky, které nás zvou k modlitbě a také nás spojují. Věřím, že se i křesťané z rozdílných tradic mohou modlit prostými slovy zpěvů z Taizé a že nás Bůh svým slovem spojuje.“

ČRo Plus: Mluvil jste o tom, že písně z Taizé jsou vlastně způsob modlitby - proč tedy zařazujete do modlitebních chvílí také ticho? Trochu mě to zaskočilo.

„Ano, občas se to stane, že ticho některé mladé překvapí. Lidé nejsou na ticho moc zvyklí. V naší společnosti jako by na ticho nebyl žádný prostor. V tak velkém městě, jako je Praha, má člověk pořád něco na práci, a i když jedete metrem nebo jindy, když je člověk sám, vidíte, že všichni mají na uších sluchátka, že vyplňují i těch pár momentů, kdy by se mohli ztišit. Ale v každém z nás se ukrývá určitá citlivost vůči tichu. Možná jsme někdy až ostražití k tomu, co by se v tomto tichu mohlo odehrát. Chvíle ticha, to není prázdno. Nelze říct, že se nic neděje. Je to naopak prostor, ve kterém se nejprve potkáme sami se sebou. Se vším, s čím přicházíme, s čím žijeme. Potom to také může být prostor, kde se setkáváme s Bohem.“

ČRo Plus: Kolem oltáře je oranžový pruh látky. Oranžová přitom nepatří k liturgickým barvám jako třeba zelená, bílá nebo fialová. Jako roli tato barva při zpěvech z Taizé hraje?

„Oranžovou měl strašně rád zakladatel komunity v Taizé bratr Roger. V té barvě je něco velmi vřelého, jakoby nás učila, jak moc nás Bůh miluje.“

ČRo Plus: Jak dlouho už jste v Taizé? Zmínil jste bratra Rogera..

„Ano, jsem v komunitě v Taizé už deset let. Původně jsem přijel na jeden rok jako dobrovolník. Nevěděl jsem, co si počít s vlastním životem, a tak jsem přijel do Taizé. Rozhodl jsem se v Taizé zůstat a byl jsem posledním, koho bratr Roger přijal do komunity. Zažil jsem ho jako spolubratra jen několik měsíců. Byl jsem tehdy v komunitě nejmladší.“

ČRo Plus: Kdy přijedete do Česka příště?

„V listopadu tohoto roku, konkrétně od 15. do 17. listopadu přijedeme na víkendové setkání do Prahy. Chceme na něj pozvat nejen mladé lidi i Prahy, ale z celé České republiky. Během víkendu se budeme společně modlit, budeme zpívat písně z Taizé a také budeme někdy společně potichu. Chtěli bychom, aby nepřijeli jen mladí křesťané a lidé, kteří jsou spojeni s církvemi, ale také nevěřící, kteří hledají. Můžeme hledat společně.“

autor: Magdaléna Trusinová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.