Fénické amfory se pečetily pryskyřicí

21. leden 2010

Tým španělských chemiků a archeologů prokázal, že staří Féničané pečetili hrdla svých amfor pryskyřicí.

Antické město Lixus založili Féničané nedaleko dnešního marockého města Larache. V jeho ruinách našli archeologové z Valencijské univerzity 2000 let starou amforu se zbytky pečeti, která kdysi hermeticky uzavírala hrdlo. Dostali tak jedinečnou šanci zjistit, jaký materiál Féničané používali k zapečetění svých amfor.

Amforu zřejmě uzavírala zátka ze dřeva nebo korku, která se nedochovala, a pravděpodobně také keramické víčko, jehož zbytky archeologové našli nedaleko samotné amfory. Hrdlo amfory utěsňovala substance, jejíž složení zkoumali chemikové z Valencijské univerzity třemi různými analytickými metodami. Zjistili, že substanci tvoří směs terpenových organických sloučenin, která odpovídá složení borovicové pryskyřice.

Amfory (ilustr. foto)

Amfora také obsahovala fragmenty kovu, které jsou podle odborníků pravděpodobným důkazem jejího druhotného použití. Primárním účelem amfor bylo uchovávání vína nebo nasolených potravin. Starší amfory se ale zřejmě využívaly také ve slévárnách, kde po zapečetění chránily kusy železa před korozí.

Zdroj: FECYT

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.