Exil je zvláštní a nezastupitelná životní zkušenost, vzpomínala chartistka a novinářka Dagmar Vaněčková
Manželé Vaněčkovi, oba signatáři Charty 77, odešli po intenzivním nátlaku bezpečnostních orgánů do exilu v roce 1980, v době, kdy bylo Dagmar Vaněčkové 47 let a jejímu muži dokonce 57. V takovém věku nebylo jednoduché začínat nový život v nové zemi. V nelehkém úkolu obstáli – žili skromně a po celá 80. léta podporovali různými cestami své někdejší spoluobčany v Československu, obětovali svůj čas a často i rodinné finance.
Čtěte také
„Exil je zvláštní, nezastupitelná životní zkušenost. Přes všechny obtíže, neúspěchy a hořkosti se stal neocenitelnou součástí mé životní pouti,“ ohlížela se v roce 2006 ve své vzpomínce chartistka a novinářka Dagmar Vaněčková.
Ačkoli se později setkávala s častým názorem, že se emigranti měli mnohem lépe než lidé v Československu a nic pro domov nedělali, opak byl pravdou. Sama o tom vyprávěla v roce 2004 publicistovi Milanu Hanušovi pro dvoudílný pořad z cyklu Pamětníci.
Druhý díl dokumentu najdete na webu do 1. ledna 2024.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.