Evropští politici selhali. Měli se líp připravit a diverzifikovat zdroje, myslí si ekonom Švejnar

29. prosinec 2022

„Ještě nevíme, jak bude svět mocensky rozdělený a kde bude případná železná opona. O to se bojuje a doufejme dlouho bojovat bude. To, že se nevrátíme do stavu, který tady byl posledních 30 let, tak to je taková jistota jako smrt. Někteří lidé říkají, že naší základní hodnotou je také důraz na neustálý růst životní úrovně. Obávám se, že pokud na této hodnotě budeme trvat, neochráníme naši svobodu,“ říká Jana Matesová, bývalá zástupkyně ČR při Světové bance v pořadu Řečí peněz.

Čtěte také

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předpokládá, že se globální ekonomika jako celek vyhne recesi.

Nicméně ekonom Jan Švejnar, který vede výkonný a dozorčí výbor CERGE-EI a také Centrum pro globální a hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě, si tímto není tak jistý.

„Myslím, že dochází k velkému zpomalení, což znamená, že některé země dokonce kontinenty mohou jít do recese. Takže i když celosvětová ekonomika poroste podstatně pomaleji, ale poroste, tak to neznamená, že například ČR nebo většina zemí Evropy do recese nepůjde,“ vysvětluje Švejnar.

Ekonomická přizpůsobivost

Letošní rok ekonomiku značným způsobem zasáhla válka na Ukrajině. Přesto se podle Švejnara i této krizi začala přizpůsobovat.

Čtěte také

„Ekonomika se přizpůsobuje velmi rychle, ale pakliže jsou šoky rázné a velmi silné, čímž válka na Ukrajině a fluktuace cen ropy byly, tak se přizpůsobuje. S tím, že tuto nejistotu bere v potaz, ale přenáší ji také dál na spotřebitele, domácnosti, dodavatele atd.

Od zvýšené míry její nejistoty se odvozují i další věci. Podniky se například snaží zvyšovat ceny, aby měly větší marže zisku a mohly obstát, kdyby nastaly další šoky,“ říká ekonom.

Jsou to právě ekonomové, kteří si v posledních měsících stěžovali, že se nedá předpovídat vývoj ekonomiky, protože vše je narušeno neekonomickými vnějšími faktory. Přesto lze vidět, že se nacházíme ve fázi, kdy i tento problém našel svá řešení.

Investoři i státy se snaží své investice rozložit do více kategorií.
Jan Švejnar

„Značně se poučujeme, a to poučení má několik aspektů. Jeden je, že mnoho investorů vyčkává. Za druhé investoři i státy se snaží investice rozložit do víc kategorií, a pak vidíme nejistotu, podle které nejsou už samotné předpovědi příliš přesné,“ vypočítává.

Evropa selhala?

OECD ve své poslední předpovědi zmiňuje nejhorší energetickou krizi od 70. let, která vyvolá prudké zpomalení zejména evropských ekonomik. Podle Švejnara měli evropští politici více předvídat.

Čtěte také

„Evropští politici selhali v tom, že neočekávali změny, které teď vidíme. EU je mnohem zranitelnější než například Spojené státy, protože závisí na dovozu ropy, plynu a dalších nerostných surovin. V tomto směru se Evropa měla mnohem více připravit, diverzifikovat zdroje, měla mít možná ještě větší zásobníky a strategické rezervy, které lze v krizové situaci použít,“ dodává.

Poslechněte si celý pořad Řečí peněz. Moderuje Václav Pešička.

autoři: Václav Pešička , vkry
Spustit audio

Související