Etnoložka doc. Daniela Stavělová o lidových obyčejích v současné společnosti

5. květen 2015

Úternímu pořadu Studio Leonardo bude dominovat zkoumání tradiční lidové kultury v dnešní společnosti. Jak se mění zvyky a obyčeje? Kdo jsou lidé, kteří je udržují a věnují jim svůj čas a energii? Proč to dělají?

Na tyto otázky hledá odpovědi doc. Daniela Stavělová z Etnologického ústavu AV ČR. Moderuje Jan Burda.

V tradiční lidové kultuře České republiky existuje mnoho nemateriálních statků, které jsou mimořádným dokladem živé a neustále se vyvíjející etnokulturní tradice předávané z generace na generaci. Patří mezi ně i jízda králů - významná součást výročního obyčejového cyklu, odborníky zařazovaná mezi tzv. letniční obyčeje, jejichž existenci je možné v různých podobách historicky doložit v celém evropském kulturním prostoru. V současnosti je ovšem konání samotné jízdy králů ojedinělou událostí. Především proto, že byla vždy úzce spjata s agrární venkovskou kulturou - konání tohoto obyčeje totiž bylo vždy závislé na dostupnosti koní, bez nichž není možné celý obřad v jeho tradiční podobě uskutečnit. Proto se do dnešní doby dochoval tento obyčej pouze v několika moravských sídlech na jihovýchodě České republiky.


autor: bur
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.