Epizoda 5: Hudba pro soudruha (1953)

14. duben 2023

Pátá epizoda podcastu RozhlaSTO se na příkladu přenosu z pohřbu Klementa Gottwalda zabývá pravidly rozhlasového vysílání v době, kdy vládu v Československu převzala komunistická strana. V době vrcholícího stalinismu se práce v rozhlase vyznačovala detailním plánováním programu a přísnou cenzurou vysílání. Některé kulturní oblasti ale v tomto období v mezích možností prospívaly a dosahovaly pozoruhodných výsledků. Pařila k nim např. klasická hudba.

Vstupenku do tématu představuje fotografie tryzny za prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda z března roku 1953. Československý rozhlas byl v té době pečlivě promazaným strojem na komunistickou propagandu, což se promítlo i do přenosu z oficiální části Gottwaldova pohřbu.

Živě se vysílal (na rozdíl např. od pohřbu Tomáše Garrigua Masaryka v roce 1937) jen na oko, veškeré vstupy měly pevně daný scénář, od kterého se rozhlasoví hlasatelé a reportér nesměli odklonit.

Autor epizody: Tomáš Dufka
Dramaturgie: Martina Rasch a Daniel Kupšovský
Autor projektu: Tomáš Dufka
Zvuk a hudba: Jonáš Rosůlek

Toto státem řízené truchlení s sebou v rozhlasovém provedení přineslo bizarní prodlevy v projevech hlasatelů, způsobené pomalým postupem smutečního průvodu, s nímž scénář přenosu nepočítal. O to zřetelněji proto ve vysílání zněla vážná hudba, která výsledný tvar Gottwaldova pohřbu ve zvukové podobě zásadně ovlivnila.

S jakými omezeními se v padesátých letech rozhlasové vysílání vážné hudby potýkalo? V čem spočíval „kult klasiků“? A kdo byla Anna Hostomská? I na tyto otázky hledá odpovědi pátá epizoda podcastu RozhlaSTO, a to za pomoci archivářů Ivana Malého a Petry Tanclové, historičky Denisy Nečasové, muzikologů Viktora Velka a Viktora Pantůčka a hudebního redaktora Vojtěcha Babky.

Archivní zvukové ukázky z padesátých let, použité v epizodě, obsahují úryvky těchto hudebních skladeb:

­          Pochod padlých revolucionářů

­          Petr Iljič Čajkovskij: 4. věta Symfonie č. 6 h moll „Patetická“

­          Petr Iljič Čajkovskij: Romeo a Julie (předehra)

­          Giacomo Puccini: opera Gianni Schicchi

Poslechněte si celou pátou epizodu podcastu RozhlaSTO v audiozáznamu.

autor: Tomáš Dufka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.