Epizoda 3: Humor za protektorátu (1942)

14. duben 2023

Pan Češpiva, malý český obchodník s drůbežím masem, žije v omylu. Podvádějí ho jeho židovští zákazníci, manželka i propaganda exilové vlády, kterou hltá při poslechu ilegálního rozhlasového vysílání z Londýna. Prozře? Pochopí, co je dobré pro něj, obchod a celou českou společnost žijící pod ochranou Třetí říše? To je ústřední téma ostudné rozhlasové scénky z roku 1942.

Pronacistický a antisemitský skeč byl součástí řady podobných děl, která na Vinohradské 12 vznikla pod taktovkou kolaborantů. Jaká byla motivace autorů této „zábavy“ s poučením, které vedl Josef Opluštil, novinář píšící pro nacisty? A co účinkující? Přistoupili k mikrofonu z donucení nebo kvůli prospěchu? A jakou daň za to později zaplatili? Odpověď hledá dokument Jana Burdy, který oživuje příběh nevěrohodné propagační fotografie scénky z dobového tisku.

Jak hlas pana Češpivy zněl při premiéře? Nevíme. V depozitáři Českého rozhlasu se dochoval jenom scénář. Z údajného obsazení herců Čeňka Šlégla a Járy Kohouta si můžeme jenom domýšlet, a tak po více než osmdesáti letech k mikrofonu činoherního studia přistoupili interpreti s originálním scénářem. V rámci historické rekonstrukce toto odpudivé dílo natočili znovu.

Autor epizody: Jan Burda
Dramaturgie: Martina Rasch a Daniel Kupšovský
Autor projektu: Tomáš Dufka
Zvuk a hudba: Jonáš Rosůlek

Herci Divadelního spolku Náplavka společně s historičkou Blankou Zubákovou a archivářem Českého rozhlasu Miloslavem Novákem berou posluchače do suterénu rozhlasové tvorby za druhé světové války. Návratem do roku 1942, kdy ideologické vysílání bylo podobně důležité jako reálné boje na frontách. Provází autor a režisér Jan Burda.

V historické dramatizaci skeče Pan Češpiva se osvobodil účinkují: Hugo Charvát, Zuzana Burdová, Jan Carva, Jan Rieger a další.

Poslechněte si celou třetí epizodu podcastu RozhlaSTO v audiozáznamu.

autor: Jan Burda
Spustit audio