Ekonomka Zamrazilová: Nestačí říci, kolik by stály spravedlivé důchody, a nedodat, kde na ně vezmu

12. květen 2021

Ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová (ČSSD) předložila vládě návrh důchodové reformy, zatím ale nemá podporu ani u koaličního partnera. „Tento návrh rozhodně neřeší problém udržitelnosti důchodového systému pro příští dekády. Neudržitelnost jen dále prohlubuje a deformuje poměr mezi zásluhovostí a solidaritou,“ tvrdí předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Náměstek ministryně práce a sociálních věcí Michal Pícl (ČSSD) věří v udržitelnost nové reformy.

Michal Pícl

„Chceme, aby do systému byly zapojeny i další daňové zdroje. Říkáme, že k této důchodové reformě musí přijít i reforma daňová. To je ale práce pro ministerstvo financí,“ říká Pícl v Pro a proti.

„Ve veřejných financích jsme se dostali do situace, kdy je budeme dalších deset let konsolidovat,“ reaguje předsedkyně Zamrazilová.

Čtěte také

„Pak rovnou nastoupíme do vlaku stárnoucí populace. Neodmítám zapojení daňových příjmů do penzijního systému, ale ne v podobě, jakou ukazuje návrh.“

Náměstek připomíná, že vláda zrušila třeba daň z nabytí nemovitosti: „Jen těch až 16 miliard by stačilo k tomu, abychom tuto důchodovou reformu mohli spustit. Je potřeba zapojit další daňové příjmy, protože neudržitelnost stávajícího systému je v závislosti na sociálním pojištění, které dnes činí 80 procent. To je v Evropě extrém.“

Říkáme, že k této důchodové reformě musí přijít i reforma daňová. To je ale práce pro ministerstvo financí.
Michal Pícl

Ani to ale Zamrazilovou neuklidňuje. „Problém je, že ve veřejných materiálech není přesně řečeno, kolik by tato transformace penzijního systému stála postupně peněz, ani odkud by se vzaly. Není možné jen říci, kolik by ta spravedlnost měla stát, a současně neříci, odkud tyto peníze vezmu.“

Čtěte také

Už současný penzijní systém, prý udržitelnější než návrh Maláčové, začne brzy generovat deficity, varuje předsedkyně. „Až 4 procenta HDP, takže se bavíme o stovkách miliard korun. Bude tedy muset dojít k úpravě daní i bez této velmi štědré důchodové reformy.“

„My jako sociální demokraté víme, kde tyto peníze vzít,“ ujišťuje Pícl. „Nemůžeme ale navrhovat změnu systému daní, proto rozdělujeme průběžný pilíř na nultý a první, na ten základní důchod tak, abychom otevřeli dveře dalším finančním prostředkům, které jsou prostě nezbytné.“

Pícl: Alespoň téma otevřeme

V programovém prohlášení vlády je důchodová reforma priorita, připomíná náměstek.

Čtěte také

„Paní ministryně je první za 30 let, která přinesla paragrafové znění a komplexní změny. Shoda je napříč politickým spektrem, pojďme to prohnat vládou a dát do sněmovny. Možná se to nestihne, ale můžeme otevřít toto téma pro další vlády.“

Předsedkyně namítá, že hlavní je zvýšit v Česku věk odchodu do důchodu. „Nijak dramaticky, ale cíl je strávit maximálně čtvrtinu života v důchodu. Nedovedu si přestavit spravedlivější koncept. Ale paní ministryně naprosto ignorovala experty vyčíslené propady a obešla zákon,“ shrnuje své výhrady k této penzijní reformě Eva Zamrazilová.

Cíl je strávit maximálně čtvrtinu života v důchodu a nedovedu si přestavit spravedlivější koncept.
Eva Zamrazilová

„Ministryně neobešla zákon. Vláda každé čtyři roky hodnotí, zda důchodový věk zvýšit, nebo ne. A shodla se, že zatím to není nutné. Nemůžeme se dívat jen na věk dožití, ale dožití ve zdraví. Můžeme do nekonečna zvedat věk odchodu do důchodu, jako chtěla pravice, stát už toto uzákoněno má. Sice se řada lidí dožívá vysokého věku, ale už nemůže pracovat,“ obhajuje novelu reformy penzí Michal Pícl.

Může si český rozpočet dovolit dát penzistům jednorázový příspěvek? Poslechněte si celou debatu v Pro a proti, moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související