Ekonomické sankce Evropy vůči Rusku uškodí celé Unii, míní Petr Robejšek
Lídři skupiny G7 vyzvali Moskvu, aby zanechala pokusů o anexi Krymu. Předem také ohlásili, že nebudou respektovat plánované referendum o osudu poloostrova.
„Evropa vytěsnila skutečnost, že není realisticky schopná zásadnější akce vůči Rusku. Nemá proti Rusku žádné páky,“ zhodnotil vyjednávací možnosti Evropské unie ekonom a politolog Petr Robejšek v ranním vysílání Plusu.
Evropa nikdy vojensky nezasáhne proti Rusku a použitím ekonomických nástrojů uškodí sama sobě. Německé firmy mají významnou ekonomickou vazbu na Rusko, vysvětlil ekonom.
„Nejsilnější hráč Unie není schopen využít ekonomických sankcí, protože jejich důsledky by byly velice nepříznivé pro samotné Evropany,“ shrnul Petr Robejšek.
Politolog: Rusko nemá se svými sousedy čistě partnerské vztahy
Nejbližší spojenci Ruska Kazachstán a Bělorusko na zasedání rady Celní unie komentovali situaci na Ukrajině velmi opatrně.
„Právě Kazachstán se silnou ruskou menšinou by mohl být využit stejným způsobem jako Ukrajina,“ upozornil politolog Slavomír Horák.
Rusko je ekonomicky, vojensky i geopoliticky silnější. „Vzhledem k autoritářské povaze všech režimů v oblasti můžeme těžko mluvit o čistě partnerskému, symetrickém vztahu,“ vysvětlil politolog.
„Strach z následování osudů Ukrajiny není jasně vyjádřený, ale zůstane dlouho v pamětech všech vůdců v postsovětském prostoru,“ uzavřel Slavomír Horák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.