Ekoautem do Indie (1. díl): Odjezd z Prahy

1. prosinec 2008
Sedmý světadíl

V magazínu o světě Sedmý světadíl začíná seriál Ekoautem do Indie, ve kterém budeme přinášet rozhovory a autentické zápisky cestovatele a specialisty na multimédia Stanislava Milera. Vydal se po stopách Oldřicha "Čecha" z Pordenone, údajně prvního cestovatele českého původu, který svou cestu do říše Velkého Chána podnikl už ve 14. století a stal se patrně prvním známým Evropanem, který vkročil na území Tibetu a podal o něm zprávu. Hlavním cílem ekocest je propagace alternativních zdrojů energie a jednotlivé cesty jsou podnikány ekoautomobilem poháněným rostlinným olejem. V rámci různých expedic probíhají ekologické prezentace a workshopy.

Ekoautem do Indie - po stopách Oldřicha Čecha.
Můj původní plán, dojet svým ekoautem - malým obytným vozem poháněným použitým rostlinným olejem, až do Pekingu, překazila neměnící se čínská mentalita. Po téměř ročním úsilí získat povolení k vjezdu autem do Číny jsem pochopil čínské - "možná příští týden", a tak možna příští rok dojedu i já až do Pekingu.

3. září jsem se s nekolikaměsíčním zpožděním vydal po Oldřichových stopách přes Turecko, Írán a Pákistán do Indie, kde jsem měl v Delhi v polovině října prezentovat své auto a cesty. Narozdíl od Číny, Ruska a Kazachstánu jsem všechna potřebné víza (Írán, Pákistán, Indie) získal bez problémů během měsíce.

V doprovodu rakouského filmového štábu, který točil malý dokument o mých cestách, se zastávkou v rumunské Sv. Heleně, jsme po 3 dnech dojeli do Bela Rechky v Bulharsku. Je to malá vesnice asi 100 km severné od Sofie kam jezdím již šest let a kde v květnu pořádáme malý festival paměti. Po několikadenní pauze, načerpání sil a téměř 200 litrů použitého rostlinného oleje jsem 15. září vyrazil do Turecka.

Ekocestu Stanislava Milera do Indie můžete sledovat na www.ekocesty.info. Najdete tam taky záznam jeho předchozích expedic a fotogalerie z ekocest.

autoři: Stanislav Miler , Kamila Drtilová
Spustit audio