Eduard Freisler: Bidenovy milosti. Ať prezident nechá Trumpa útočit
Odcházející americký prezident Joe Biden zvažuje, zda udělit preventivní milosti pro desítku politických představitelů, úředníků, státních zástupců a dalších lidí veřejného života. Tato skupina má být terčem pomsty nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa.
Toto sdělení ve spojitosti s USA je šokující. Vždyť se tato země vždy profilovala jako ta, kde se političtí rivalové třeba i do krve hádají a občas i brutálně slovně napadají. Vždy ale v rámci politické rozpravy, nikdy předtím nedošlo na hrozby trestního stíhání a vězení.
Trumpův šéf FBI Kash Patel ale teď mluví o seznamu odplaty, na němž má figurovat na 60 lidí včetně Joe Bidena, Kamaly Harrisové, nebo Hillary Clintonové.
Čtěte také
O zavírání politických protivníků otevřeně mluví nakonec i sám Donald Trump. Například v rozhovoru na stanici NBC News řekl, že by nechal zavřít všechny členy Kongresem vytvořené komise, které zkoumaly okolnosti nepokojů ze 6. ledna 2021 a všechno, co tomuto dni předcházelo.
Komise tehdy Trumpa doporučila k trestnímu stíhání na základě nasbíraných důkazů.
Nutno dodat, že na otázku moderátorky NBC News, zdali by Trump vydal příkaz ke kriminálnímu stíhání členů této komise, kde zasedali i dva republikánští zákonodárci, staronový prezident utrousil slovíčko ne.
Hovořily za něj tedy jen zraněné emoce? Nebo jen manévroval a svého ministra spravedlnosti k takovému kroku nakonec přiměje? To se teprve ukáže.
Bidenův signál
Jedna věc se však dá rozhodnout už teď. A je to rozhodnutí pro historii. Vracím se k preventivním milostem Joea Bidena. Demokratický prezident by je udělit neměl.
Za prvé by pouze a jen rozdmýchal podezření, že lidé na seznamu Kashe Patela opravdu udělali něco protizákonného či přímo zločinného.
Čtěte také
Za druhé tu jde o samotný systém amerického trestního práva, který by měl zcela jasně podobné pokusy o osobní vendety zdiskreditovat s ohledem na neexistující či vyfabulované důkazy.
Za třetí tu jde o Bidenův odkaz, který pošramotila amnestie pro jeho syna Huntera. Biden vždy tvrdil, že plně důvěřuje americkému trestnímu právu a jeho nezávislosti. Nakonec ale otočil a Huntera omilostnil s tím, že po jeho synovi „jdou političtí nepřátelé“.
Pochopitelné světu ale také ukázal, že svou víru v nezávislost trestního práva Spojených států ztratil. Po celý svůj dlouhý politický život přitom tento systém považoval a označoval za jeden z hlavních a nezlomných pilířů americké demokracie.
Ano, žijeme v cynické době. Lidé na Patelově seznamu jsou jistě v myslích mnoha Američanů už považováni za zločince, protože to Trump prostě říká.
Prezident Biden by i přesto měl ukázat zdrženlivost a nechat útočící stranu, aby svá obvinění podepřela jasnými a především usvědčujícími důkazy. Jedině poté se ukáže, zdali Trump a jeho lidé opravdu brání americkou demokracii a odhalili nějakou velkou konspiraci a zlovůli. Nebo se ukážou být pouhými pouťovými řvouny a seznam Kashe Patela jen hanebným cárem papíru.
Autor je publicista, dlouhodobě sleduje dění v Americe
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.