Duchovní svět Vietnamců charakterizuje tolerance a náboženská synkreze

20. květen 2010
Sedmý světadíl

Když Evropané pojmenovali oblast poloostrova Zadní Indie Indočínou, vyjádřili tak nejen její geografickou polohu, ale i umístění na etnické, lingvistické a náboženské mapě světa. Pozice mezi dávnými velkými civilizacemi, uprostřed starých obchodních cest umožňovala dobrou komunikaci se světem dost možná v míře, která by nás dnes překvapila.

V průběhu věků se do Vietnamu postupně dostávaly různé náboženské systémy a místní společnost si je mnohokrát přizpůsobila tak, aby lépe odpovídaly jejím potřebám. O původním i současném náboženství ve Vietnamu hovoří Ján Ičo z Ústavu Dálného východu při FFUK.

autoři: Kamila Drtilová , Ján Ičo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.