Druhým největším ghettem v Evropě prošlo až 200 tisíc židovských obyvatel. Jmenovalo se Litzmannstadt Ghetto
Lodžské ghetto zřídili nacističtí okupanti v únoru 1940. Fungovalo až do srpna 1944 a prošlo jím nějakých 160 až 200 tisíc židů z celé Evropy. Toto ghetto bylo po tom varšavském druhé největší v Evropě.
Čtěte také
Před 2. světovou válkou tvořilo židovské obyvatelstvo asi třetinu obyvatel města Lodž, většina přitom zahynula ve vyhlazovacích táborech. V ghettu Litzmannstadt Ghetto, resp. L-Stadt – Getto, jak místu nacisti říkali, přežilo okupaci podle dostupných údajů jen 877 lidí, v dalších místech v okolí to bylo jen zhruba 10 tisíc.
Na podzim 1941 bylo do ghetta v Lodži deportováno asi 5 tisíc Židů z Protektorátu Čechy a Morava, válku z nich přežilo 277.
Historii lodžského ghetta je věnována repríza dokumentárního pásma Karla Wichse a Richarda Seemanna z roku 2006. Na webu poslouchejte jen do 19. října 2023.
Související
-
Výstava Pražské ghetto v obrazech ukazuje, že ghetto patří k...
V Muzeu hlavního města Prahy probíhá od 17. května do 28. srpna 2006 výstava "Pražské ghetto v obrazech", která představuje téměř 200 cenných obrazových dokumentů z...
-
Před sedmdesáti lety nacisté zlikvidovali ghetto v polské Lodži
Tento pátek, 29. srpna, uplyne 70 let od likvidace ghetta zřízeného nacisty v polské Lodži. Mezi zavražděnými zde byli i čeští a moravští Židé.
-
Police na Třebíčsku ukrývá unikátní židovské ghetto. Vzniklo...
Police na Třebíčsku má dokonale zachovalé židovské ghetto. Téměř nikdo o něm ale neví. Je přitom podobně výjimečné jako židovská čtvrť v Třebíči zapsaná na seznam U...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.