"Drobnosti" z nanosvěta
Pružné nanotrubičky mohou plnit úlohu tlumících porézních materiálů. Nanopružinky z oxidu zinečnatého pro zařízení mikrometrických rozměrů. Co způsobuje tvrdost perleti? Nanostruktura zvyšující odolnost materiálu.
Pružné nanotrubičky
Každý, kdo potřebuje ztlumit nějaký náraz, úder, prostě jakýkoli ráz dvou hmotných těles, má dnes na vybranou z řady tlumících porézních materiálů. Američtí vědci nyní prokázali, že uhlíkové nanotrubičky mohou plnit stejnou úlohu. Tenký film vytvořený z podélně orientovaných nanotrubiček vykazuje pozoruhodnou míru stlačitelnosti. Když na nanotrubičky vyvineme tlak kolmo k jejich podélné ose prohnou se a poskládají do jakési miniaturní tahací harmoniky. Takto stlačený film se ztenčí až na 85 % původní tloušťky. Když tlak uvolníme, nanotrubičky se velmi rychle vrátí do výchozího tvaru. I po několika tisících cyklech střídavého stlačování a uvolňování je zbytková deformace nanotrubiček nižší než 15 %. Tlumící povlaky z nanotrubičkového filmu jsou přitom lehké, pevné a odolné vůči působení různých chemických látek a mohly by tak s výhodou nahradit některé současné pěnové materiály.
Nanopružinky z oxidu zinečnatého
Četné přístroje a zařízení potřebují ke své činnosti různě velké pružinky či perka. Pro zařízení mikrometrických rozměrů by pak nejlépe vyhovovaly nanopružinky. Právě tyto "součástky" se nyní podařilo sestrojit americkým a čínským výzkumníkům, kteří vyrobili nanopružinky o rozměrech několika stovek nanometrů na bázi oxidu zinečnatého (ZnO). Ty vznikají spontánně, když páry ZnO ochladíme v argonové atmosféře. Badatelé zkoumali s pomocí elektronového mikroskopu mechanické vlastnosti těchto nanopružinek a prokázali, že jsou dostatečně pevné, aby mohly plnit svou funkci v různých mikrosystémech.
Za určitých podmínek vykazuje oxid zinečnatý navíc i piezoelektrické vlastnosti: při mechanickém tlaku se na jeho povrchu vytvoří elektrický náboj a naopak po vložení elektrického napětí se povrch deformuje. Pokud si uvedeným postupem vyrobené nanotrubičky zachovají piezoelektrické vlastnosti (což zatím zbývá prokázat), mohly by nalézt významné uplatnění v elektromechanických mikrosystémech, tzv. MEMS.
Co způsobuje tvrdost perleti?
Ačkoli perleť, která pokrývá povrch některých schránek měkkýšů, tvoří z 95 % křehké "keramické" materiály, její tvrdost je srovnatelná s tvrdostí křemíku. Pracovníci amerického Ústavu vojenských nanotechnologií v Massachusetts objevili na povrchu perleťových destiček miniaturní hrbolky a prohlubeniny, které destičkám do značné míry zabraňují, aby sklouzávaly jedny po druhých. Takováto nanostruktura významně zvyšuje odolnost materiálu při příčném namáhání. Někteří armádní nadšenci již uvažují o novém typu pancéřování založeném na syntetické perleti!
Pramen: La Récherche, Science et Vie, II, III/2006
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka