Draví brouci chtějí vyváženou stravu
Predátorům nejde jen o množství potravy. Vědci poprvé prokázali, že draví brouci hledí i na její složení.
Býložravý a všežravý hmyz si svou potravu pečlivě vybírá. Pokud mají býložravé kobylky či larvy motýlů nebo všežraví cvrči na výběr, krmí se tak, aby byl příjem živin co nejvyváženější. A jak to vypadá u dravých druhů? Až dosud biologové předpokládali, že predátoři si nějakou „vybíravost“ v jídle nemohou dovolit a zaměřují se výhradně na to, aby z potravy získali dostatečné množství kalorií. Nová studie však naznačuje, že i dravci si hlídají vyváženou stravu.
Tým vědců z Velké Británie, Austrálie a Nového Zélandu zkoumal potravní chování střevlíčků ošlejchových (Anchomenus dorsalis). Tito brouci patří k běžným obyvatelům zahrad, ve kterých loví slimáky, mšice a různé larvy. Vědci pochytali samičky střevlíčků a rozdělili je do dvou skupin. Polovina měla na výběr mezi dvěma typy potravy: jeden z nich byl bohatý na bílkoviny, druhý na tuky. Druhá skupina brouků dostávala jenom nevyváženou potravu, ve které převládaly buď bílkoviny, nebo tuky.
Samičky střevlíčků, které měly na výběr z více druhů potravy, ji konzumovaly tak, aby získaly vyvážený poměr bílkovin a tuků, který je optimální pro produkci zdravých vajíček. Díky této „vybíravosti“ také nakladly více vajíček než samičky nucené jíst nevyváženou stravu.
Zdroj: University of Exeter
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.