Drahý, nejdražší ČEZ

27. listopad 2007

Na skokovém navýšení cen elektřiny v průměru o víc než devět procent v příštím roce prodělají všichni spotřebitelé ale vydělá každý, kdo má akcie ČEZu. Ten vydělal vlastně už i letos:

0:00
/
0:00

Nejlepší trefou na pražské burze byly v roce 2007 právě akcie této energetické skupiny, které se majitelům doposud zhodnotily o 44 procent. Nejvíc akcií ČEZu v této zemi, a to skoro 68 procent, vlastní, jak známo, stát. Respektive vlastnil je ještě na jaře, kdy se vláda rozhodla dát na burzu 7 procent z nich. Zároveň ale valná hromada Čezu, kde udávají tón zástupci vlády, povolila koncernu zpětný odkup až 10% vlastních akcií v průběhu 18 měsíců. Přes 7 procent už ČEZ odkoupit stihnul.

Na své si tak přišly obě strany: do státní pokladny plynuly příjmy za prodané akcie a bilanci si vylepšil i koncern, protože dopomohl kurzu svých akcií k růstu. Vláda mu v tom pomáhala tím, že držela termín prodeje balíku svých akcií v tajnosti a nechtěla zveřejnit předem ani prostředkujícího obchodníka. Prý aby nenavnadila spekulanty a nežádoucí ruský kapitál. Neoficiálně ovšem proto, aby ČEZu usnadnila jeho plány na odkup vlastních akcií.

Koncern by se teď státu mohl odvděčit třeba tím, že odkoupené akcie v budoucnu anuluje. Tím by podíl státu klesl jen nepatrně na něco přes 65 procent. Taková transakce by pak prospěla akciím ČEZu všeobecně, protože by se zvýšila jejich cena i dividenda. Tu český stát používá v posledních letech jako spolehlivý zdroj příjmů do státní pokladny. Podle valné hromady tento pramen hned tak nevyschne: do budoucna má ČEZ rozdělovat akcionářům 40-50% čistého zisku, a ten překonává rok od roku rekordy.

Faktem je, že koncern v posledních třech letech provádí úspěšnou strukturální reformu, expanduje do ciziny a jeho hospodářské vyhlídky jsou i doma dobré: cena elektřiny na českém trhu obsahuje - řečeno burzovním slovníkem- "růstový potenciál" až o 20 %. Západoevropské cenové hladiny by prý mohlo být dosaženo už za 2 roky. Ale nová pražská energetická burza, přes kterou ČEZ od letoška prodává polovinu své produkce proudu, údajně růst ceny ještě zrychlí. Pak i dividenda bude moci být- jako u západních energetických společností - zhruba dvojnásobná než je teď.

Průměrného spotřebitele, který nemá v trezoru balík akcií ČEZu, teď nejspíš z vyhlídek tohoto typu zamrazí. A obvyklé průpovídky politiků o tržním prostředí ho mohou akorát tak dohřát: ČEZ není produktem trhu, nýbrž marnotratné péče všech zdejších vlád bez ohledu na to, jakého byly zabarvení. V 90.letech mu podstrojovaly Temelínem, v roce 2002 mu přivedly osm nevěst v podobě distribučních společností a věnem mu daly exklusivní právo na koupi severočeských dolů. Umetat cestičku k ještě větším ziskům mu nepochybně budou i nadále: přece si neodstaví dojnou krávu. O tom, že by se ČEZ mohl privatizovat, už nepadlo od nezdařeného prodeje za Zemana ani slovo. V celé té nynější verbální mlze kolem cen elektřiny, ve které probleskují stále zřetelněji záměry pomoci ČEZu stavět v Temelíně další jaderné bloky, zaznělo pár jasných slov jen z úst šéfa regulačního úřadu. A to když řekl, že žádný stát v Evropě nemůže řešit své energetické problémy sám, protože vzhledem k propojení přenosových soustav bude situace svízelná stále, i kdybychom si tady postavili další zdroje.

Jinými slovy: nové bloky Temelína proud zdejším spotřebitelům rozhodně nezlevní. Tenhle "slib" stavitelů jaderných katedrál v 90. letech byl planý už v minulosti a nesplní se nikdy. Jestliže je elektřina stále dražší, je třeba se podle toho zařídit. Jak? Volná soutěž dodavatelů energií pro domácnosti, známá například z Německa, tu sice zatím neexistuje, ale je řada opatření, která může každý začít dělat hned: Máte sušičku? Přestaňte ji používat a věšte prádlo zase na šňůru. Necháváte rádia, televize a počítače zapnuté na stand by? Vypínejte je. Vaříte ne elektrickém sporáku? Vypínejte plotýnku deset minut před koncem a nechte pokrm dojít pod pokličkou. To jsou jen některé z tipů německých spotřebitelských organizací, jak ušetřit za proud. A to celkově víc než jen těch 9 procent, o které se proud průměrně zdraží v příštím roce.

Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání .
Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .

Spustit audio