Domestikace čili papriček

23. červen 2009

Čili papričky lidé domestikovali už před 8000 lety. Otázkou ale bylo, kde k tomu došlo poprvé.

Mezoamerická kuchyně využívá pět různých druhů čili papriček, které najdeme v horké čokoládě i v omáčkách salsa. Nejčastěji se používá paprika setá (Capsicum annuum), o jejímž původu se zatím vědělo jen málo. Otázkou nebylo jen místo domestikace, ale také to, jestli k ní došlo jen jednou, nebo opakovaně na různých místech. Stejně neznámá byla také diverzita mezi divokými příbuznými domestikovaných papriček.

Botanikové z Kalifornské univerzity v Riverside s cílem zodpovědět veškeré "palčivé" otázky osekvenovali DNA domácích, polodivokých i divoce rostoucích rostlin čili papriček. Zjistili, že největší diverzita mezi divokými rostlinami panuje na poloostrově Yucatan, který je také pravděpodobným centrem první domestikace čili papriček. Autoři studie se domnívají, že na rozdíl od jiných hospodářsky významných rostlin střední Ameriky - jako jsou fazole a kukuřice - nebyla domestikace papriček jednorázovou záležitostí. Podle výsledků studie, kterou zveřejní časopis American Journal of Botany se zdá, že domestikace proběhla nezávisle na různých místech dnešního Mexika.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.