Dohoda o uprchlících mezi Evropskou unií a Tureckem navzdory potížím funguje

20. březen 2017
Uprchlíci vystupují z gumového člunu na řeckém ostrově Lesbos

Evropsko-turecká dohoda o uprchlících z loňského března má navzdory stále nepřátelštějším vzájemným vztahům pozitivní výsledky, píše server německé stanice Deutsche Welle.

Přes hranice sice znepokojivou rychlostí létají urážky, ale migrace výrazně klesla. Od začátku letošního roku přijelo do Řecka po moři jen 2800 lidí, zatímco loni jich bylo ve stejném období přes 143 tisíc. Dohoda, v rámci které má Turecko od Evropské unie dostat tři miliardy eur, „technicky i finančně funguje“, potvrzuje Jane Lewisová, vedoucí evropského úřadu pro humanitární pomoc a civilní ochranu (ECHO) v Ankaře.

Dohoda má ale i své nedostatky. Unie slíbila Turecku i finanční pomoc pro uprchlíky v zemi, zrušení vízové povinnosti a obnovu přístupových jednání, ale nic z toho se zatím nestalo. Evropské humanitární programy však hodně zlepšily přístup běženců v Turecku ke vzdělání a zdravotní péči i jejich každodenní život.

V Turecku je lépe než v Řecku

Podle Lewisové bylo ze slíbených tří miliard eur zatím vyplaceno 777 milionů. Je tu také program Evropské unie s názvem Nouzová sociální záchranná síť (ESSN), který má poskytnout jednomu milionu uprchlíků finanční hotovost bez jakýchkoli podmínek. Zatím se jich do programu zapojilo 260 tisíc.

Světový potravinový program zase rozdává nejohroženějším rodinám běženců v Turecku debetní karty, na které si mohou koupit potraviny v obchodech i vybírat hotovost z bankomatů. V květnu zahájí další projekt Dětský fond OSN, UNICEF, který věnuje 34 milionů eur na program vzdělání pro děti uprchlíků. Z finančních důvodů jich dodnes nechodí do školy zhruba 370 tisíc.

Uprchlický tábor v tureckém Gaziantepu

Turecko sice činnost humanitárních organizací spíš komplikuje, než usnadňuje, ale v zásadě dodávky pomoci fungují, potvrdili zástupci Lékařů bez hranic. Podle nich se ukázalo, že turecká společnost se dokáže vyrovnat i s velkým množstvím běženců.

Uprchlíci v Turecku se nemají tak špatně jako v Řecku, kde jich uvízlo na 60 tisíc bez jakýchkoli vyhlídek, cituje Lékaře bez hranic stanice Deutsche Welle.