Dohoda o uprchlících mezi Evropskou unií a Tureckem navzdory potížím funguje

20. březen 2017

Evropsko-turecká dohoda o uprchlících z loňského března má navzdory stále nepřátelštějším vzájemným vztahům pozitivní výsledky, píše server německé stanice Deutsche Welle.

Přes hranice sice znepokojivou rychlostí létají urážky, ale migrace výrazně klesla. Od začátku letošního roku přijelo do Řecka po moři jen 2800 lidí, zatímco loni jich bylo ve stejném období přes 143 tisíc. Dohoda, v rámci které má Turecko od Evropské unie dostat tři miliardy eur, „technicky i finančně funguje“, potvrzuje Jane Lewisová, vedoucí evropského úřadu pro humanitární pomoc a civilní ochranu (ECHO) v Ankaře.

Dohoda má ale i své nedostatky. Unie slíbila Turecku i finanční pomoc pro uprchlíky v zemi, zrušení vízové povinnosti a obnovu přístupových jednání, ale nic z toho se zatím nestalo. Evropské humanitární programy však hodně zlepšily přístup běženců v Turecku ke vzdělání a zdravotní péči i jejich každodenní život.

V Turecku je lépe než v Řecku

Podle Lewisové bylo ze slíbených tří miliard eur zatím vyplaceno 777 milionů. Je tu také program Evropské unie s názvem Nouzová sociální záchranná síť (ESSN), který má poskytnout jednomu milionu uprchlíků finanční hotovost bez jakýchkoli podmínek. Zatím se jich do programu zapojilo 260 tisíc.

Světový potravinový program zase rozdává nejohroženějším rodinám běženců v Turecku debetní karty, na které si mohou koupit potraviny v obchodech i vybírat hotovost z bankomatů. V květnu zahájí další projekt Dětský fond OSN, UNICEF, který věnuje 34 milionů eur na program vzdělání pro děti uprchlíků. Z finančních důvodů jich dodnes nechodí do školy zhruba 370 tisíc.

Logo

Turecko sice činnost humanitárních organizací spíš komplikuje, než usnadňuje, ale v zásadě dodávky pomoci fungují, potvrdili zástupci Lékařů bez hranic. Podle nich se ukázalo, že turecká společnost se dokáže vyrovnat i s velkým množstvím běženců.

Uprchlíci v Turecku se nemají tak špatně jako v Řecku, kde jich uvízlo na 60 tisíc bez jakýchkoli vyhlídek, cituje Lékaře bez hranic stanice Deutsche Welle.

autor: gzb
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.