Doc. Irena Valterová o výzkumu sociálního hmyzu

17. červenec 2015

Výzkumu chování čmeláků a termitů se věnuje doc. Irena Valterová z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Jak probíhá chemická komunikace hmyzu? A jak se zkoumá? Čmeláci a termiti „si povídají" s pomocí feromonů. Co jejich životě ještě nevíme?

Moderuje Jan Burda.

Doc. RNDr. Irena Valterová, CSc. pracuje v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, v.v.i., jako vedoucí vědeckého týmu Infochemikálií. Mimo vedení vědeckého týmu a řešitelství četných vědeckých projektů přednáší na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a České zemědělské univerzitě, věnuje se popularizaci vědy a spolupracuje s malými podniky. Z této spolupráce vznikl například patent na feromon klíněnky kůrovcové, na jehož základě se vyrábí lapače s feromonovými odparníky na ochranu kaštanů. Irena Valtrová je autorkou více než stovky původních vědeckých prací a čtyř patentů.


autor: bur
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.