Displej z chytrého gelu

20. leden 2009

Inženýři z Drážďanské technické univerzity pracují na výrobě dotykového displeje z "chytrého" hydrofilního gelu. Může pomoci nevidomým lidem i chirurgům při operacích prováděných robotem.

Hydrogel, ze kterého se vyrábějí například měkké kontaktní čočky, tvoří molekuly vody vázané v polymeru. Některé typy hydrogelu vlivem vnějších podmínek, například pH nebo teploty, mění své vlastnosti. A právě takový typ chytrého gelu využili němečtí inženýři jako základ nového typu dotykového displeje.

Z kapek hydrogelu citlivého na teplotu vytvořili čtverec, ve kterém jeden čtvereční centimetr obsahuje 297 gelových "pixelů". Gel je umístěný na vrstvě černého polymeru, který se snadno zahřívá paprskem světla dost úzkým na to, aby mohl ovlivňovat jednotlivé pixely.

Při teplotě nižší než 29 stupňů Celsia jsou kapky gelu vysoké 0,5 milimetru. Pokud se působením světelného paprsku zahřejí nad 35 stupňů Celsia, ztratí část obsahu vody. Na dotyk se stanou tvrdšími a jejich výška se sníží na polovinu. Poté, co se paprsek odkloní, gelový pixel rychle vychladne, nasaje vodu a zvětší se na původní objem.

Rychlým skenováním černého polymeru může paprsek na displeji vytvářet plastické obrázky s vysokým rozlišením, které se mohou měnit dvakrát za sekundu. Dotykový gelový displej tak podle svých tvůrců může například předávat informace nevidomým lidem. Mohl by ale také sloužit na rozhraní robotických chirurgických zařízení, kde by lékařům umožnil "ohmatat si" to, co se právě nachází pod robotovými prsty.

autor: Martina Otčenášková
Spustit audio