Dialog křesťanů a marxistů
Co je horší: Hřích nebo kapitál? A řešila se tato otázka v šedesátých letech, kdy spolu na akademické půdě začali debatovat křesťané a marxisté?
Mají vůbec nějaká společná východiska? Čím se mohou vzájemně obohatit? A jak se jejich dialog posunul a proměnil od šedesátých let? Na to zaostřujeme v následujícím pořadu.
Komu prospěl dialog křesťanů a marxistů?
V listopadu 2013 zamířil do České republiky projekt „Nádvoří národů“. Jeho cílem je dialog křesťanů s ateisty či agnostiky. V Česku máme v tomto ohledu na co navazovat. Podobný dialog totiž probíhal v Československu v 60. letech minulého století. Jednalo se o dialog mezi marxisty a křesťany.
Dialog marxistů a křesťanů v šedesátých letech 20. století patřil mezi nejvýznamnější intelektuální události v tehdejším Československu. Probíhal zároveň i v ostatních zemích Východního bloku a na Západě. Dotýkal se samotného jádra marxismu a křesťanství.
Rekapitulace a zkoumání půdorysu pro možné pokračování dialogu
Dialog z šedesátých let připomnělo v poslední době hned několik akcí, jednak říjnová konference Marxisticko-křesťanský dialog v Československu a jednak debatní večer v Dominikánské 8 s názvem Křesťané a marxisté.
Během dvouhodinové debaty se v barokním refektáři dominikánského kláštera v centru Prahy mluvilo o historickém kontextu rozhovorů křesťanů a marxistů a také o vzájemných styčných bodech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka