Dětská kolika souvisí s matčinou migrénou
Vědcům se podařilo odhalit spojitost mezi kolikou dítěte a migrénami jeho matky. Kolika je zřejmě první známkou budoucího sklonu k migrénám.
Dětská kolika je stav, kdy jinak zdravé dítě usilovně pláče. Obvykle je považována za důsledek trávicích potíží, ale skutečnost je taková, že za 50 let výzkumu se tuto souvislost nepodařilo prokázat. Kojené děti mají koliku stejně často jako děti krmené umělou stravou a podávání léků proti plynatosti příliš nepomáhá. Podle nové studie může příčina ležet zcela jinde než v trávicím traktu a kolika může být předzvěstí budoucích migrén.
Američtí neurologové vyzpovídali 154 čerstvých matek, které své potomky přinášely na pediatrické vyšetření ve věku dvou měsíců. Právě v tomto období se kolika projevuje nejčastěji. Výsledky studie odhalily, že kolikou jsou častěji postižena miminka, jejichž matky trpí migrénami. Koliku mělo 29 % dětí migreniček, ale jen 11 % dětí žen, které migrénou netrpí. Migréna je silně dědičné onemocnění. Podle vědců je proto pravděpodobné, že dětská kolika je první známkou toho, že dítě bude mít v pozdějším životě sklon k migrénám. Ten se v kojeneckém věku projevuje přecitlivělostí vůči okolnímu prostředí. Pokud tomu tak skutečně je, mohlo by plačícím miminkům – stejně jako dospělým migrenikům – přinést úlevu zatemnění a ticho.
Zdroj: University of California San Francisco, American Academy of Neurology
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.