Děti, které odcházejí z dětského domova, mají třeba jen igelitku, říká Igor Chaun
„Bůh svědí. Z hlavy každého z nás vede neviditelná stříbrná nit přímo ke stvořiteli. Dokoce i ateista, když říká: Bůh není, tak mávne rukou a sáhne si u toho na hlavu. Přitom o tom neví. Fascinuje mě propojení viditelného a neviditelného světa,” říká poslední červnový host Osobnosti Plus a Barbory Tachecí, režisér a scenárista Igor Chaun.
„Lidé si myslí, že žijí z jídla. Ale není to pravda. Bez jídla vydržíte šedesát dnů. Žiji ze vzduchu, z radosti, případně pak až z jídla a pití,” dodává a v úvaze o tom, co mu dává duchovno a esoterika, pokračuje:
Scenárista, režisér a prozaik Igor Chaun se narodil 22. srpna 1963. Od roku 1983 do roku 1987 působil ve Filmovém studiu Barrandov jako asistent režie. V roce 1987 začal studovat katedru scenáristiky a dramturgie na pražské Filmové akademii. Během sametové revoluce patřil mezi studentské vůdce, 21. listopadu 1989 se stal členem Koordinačního stávkového výboru studentů za FAMU. Vedle své umělecké tvorby je Chaun v posledních letech znám také jako příznivce a propagátor esoteriky.
„Myslím, že jsem se v poslední době hodně uzemnil. A domnívám se take, že je to možná to, k čemu by duchovní poznání mělo vést. Pochopil jsem, že nemám létat v oblacích. Že Bůh dává křídla ptákům, andělům, ale nám dal nožičky, abychom šoupaly po planetě Zemi,” uvádí.
S igelitkou a zcela sami
Tématem posledního dokumentu Dospělým ze dne na den Igora Chauna jsou děti z dětských domovů a okamžik, kdy se musejí postavit na vlastní nohy. „Nevěděl jsem o problematice odchodu z dětských domovů. O tom, že je silná nerovnováha mezi péčí, která se věnuje dětem, když jsou malé a roztomilé, dávají se jim dary, sponzoři jim zařizují prázdniny u moře, výlety, plyšové medvídky, ale jakmile výjdou z děcáku, jsou nepřipravené,” vysvětluje režisér.
Ještě pořád Igora rovnám.
Igor Chaun
„Někdy mají jen igelitku s osobními věcmi, pár tisícovek a stane se velmi snadno, že padnou do dluhové pasti, nechají se někým napálit a padají na dno. A je to chyba systému,” domnívá se.
Zachránil jsem život
V době, kdy profesně začínal, byl Igor Chaun nazývaný nejtalentovanějším mladým režisérem hraných filmů. Navzdory tomu se rozhodl věnovat esoterice, videím o duchovní cestě a dokumentu vlastního směřování k poznání. „To, že nejsem tam, kde mě společnost chtěla vidět, mě nemrzí, jen špetku mě to mrzí. Ale mám několik dopisů od lidí, kteří mně psali: Chci, abyste věděl, že jsem chtěl spáchat sebevraždu, ale viděl jsem vaše video a neudělal jsem to. Jeden pán mně napsal arabské přísloví: Kdo zachrání jeden život, zachránil všechny životy,” uzavírá režisér.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem, režisérem Igorem Chaunem.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.