Den s Danuší Nerudovou

7. prosinec 2022

Co dělají, když se kamery nedívají? Jakou agendu řeší v běžné dny? A jaké jsou jejich priority – nejen ty politické, ale třeba ty lidské? Radiožurnál vám prostřednictvím mikrofonu Jana Pokorného představuje prezidentské kandidáty zblízka. Abecedně pátá v pořadí z celkem devíti osobností, jejichž kandidaturu ministerstvo vnitra oficiálně uznalo, je ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Brněnskou Mendelovu univerzitu vedla od roku 2018 až do letošního ledna, jako první žena a zároveň nejmladší rektorka v České republice.

Čtěte také

„Myslím, že to je v podstatě první věc na dlouhodobé cestě k přerodu univerzit obecně a k chápání toho, že jakkoli jsou univerzity tradiční instituce, tak to musí být taky instituce moderní,“ řekla před čtyřmi lety serveru Seznam Zprávy.

Plagiátorská kauza

V době, kdy Danuše Nerudová školu vedla, kontrolovala jednu z jejích fakult komise kvůli plagiátorství dizertačních prací. Národní akreditační úřad následně letos v létě univerzitě omezil licenci.

Nerudová se v pořadu podcastu Prostor X hájila, že udělala vše pro to, aby se věc prošetřila: „V momentu, kdy jsem byla na tyto věci upozorněna, tak jsem iniciovala všechny mechanismy, které jsem měla, a postupovala jsem přesně tak, jak jsem postupovala ve všech ostatních kauzách.“

500 korun za dítě

V lednu 2018 se Nerudová stala předsedkyní vládní komise pro spravedlivé důchody a podílela, se, i když s výhradami, například na zavedení příspěvku 500 korun za každé vychované dítě. Je to samozřejmě nesystémové, protože díky tomu, že důchodová reforma byla rozkuchaná, tak tam chybí, kde na to ve státním rozpočtu vezmeme,“ komentovala.

Danuše Nerudová pro svou kandidaturu sbírala podpisy občanů a ministerstvu vnitra jich nakonec odevzdala 82 tisíc. Kromě toho jí v kandidatuře stejně jako Pavla Fischera a Petra Pavla podporuje koalice Spolu.

Kdyby se Danuši Nerudové podařilo vyhrát prezidentské volby, stala by se ve svých 44 letech naší nejmladší hlavou státu.

Změna a budoucnost

Středeční dopoledne si Danuše Nerudová vyhradila pro schůzku se svým týmem bez účasti médií. Českému rozhlasu přislíbila rozhovor po 15. hodině v brněnském studiu. Poté zamíří na setkání s občany do Bruntálu a na sklonku dne na besedu do Ostravy.

Čtěte také

V prezidentské kampani používá s oblibou slova jako změna, budoucnost nebo nastartovat. Aktivně jí v ní pomáhají i její dva synové a manžel, který například organizuje běhy na podporu kandidatury své ženy. 

Přestože Danuše Nerudová zdůrazňuje, že příznivce má napříč generacemi, není možné přehlédnout její důraz na zapojení mladých lidí. Chce využít jejich kreativní a inovátorský potenciál a vytvořit tým mladých poradců, který představí v polovině prosince.

Den s Danuší Nerudovou jsme sledovali živě po celou středu 7. prosince ve vysílání Radiožurnálu, na našem webu a sociálních sítích.

autoři: Jan Pokorný , and
Spustit audio

Související

  • Den s Markem Hilšerem

    Co dělají, když se kamery nedívají? Jakou agendu řeší v běžné dny? A jaké jsou jejich priority – nejen ty politické, ale třeba ty lidské? Nalaďte si už od rána Radiožurnál.

  • Den s Pavlem Fischerem

    Co dělají, když se kamery nedívají? Jakou agendu řeší v běžné dny? A jaké jsou jejich priority – nejen ty politické, ale třeba ty lidské?

  • Den s Jaroslavem Baštou

    Co dělají, když se kamery nedívají? Jakou agendu řeší v běžné dny? A jaké jsou jejich priority – nejen ty politické, ale třeba ty lidské? 

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.