Dejme Palestině odpovědnost, ať se nemá na co vymlouvat, navrhuje Tureček

13. listopad 2014

Švédsko uznalo samostatný palestinský stát, podobnou rezoluci přijal i britský parlament, a nová evropská ministryně zahraničí ho dokonce chce do pěti let. Jaká budoucnost čeká Palestinu?

„Mezinárodní společenství by mělo uznávat životaschopné státy, a tento palestinský stát v tuto chvíli životaschopný není a být nemůže,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar.

Podle něj, kdyby záleželo jen na Izraeli a Palestincích, možná by k nějaké formě dohody došlo. „Problém je ale to, že je vše provázáno s izraelsko-arabskou dohodou a širším islámským světem. Ve chvíli, kdy vstupujete do světa asymetrických válek, musíte myslet na nejrůznější roviny.“


Pojar: „Ve chvíli, kdy se palestinský stát uzná, ale ve skutečnosti se pro lidi vůbec nic nezmění, může to vést ještě k větší deziluzi a problémům. Když vysoká představitelka EU řekne, že do pěti let bude samostatný stát, tak vzbuzuje očekávání, která s největší pravděpodobností nebudou naplněna. A nenaplněná očekávání vedou k velké frustraci, která se může vymknout kontrole.“

Bývalý blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček myšlenku samostatného palestinského státu vítá.


Tureček: „Ve chvíli, kdy Palestinu uznáme, tak se především odstraní jeden jejich obrovský argument: všimněte si, že kdykoli se v oblasti něco stane, třeba teroristický útok na Izrael, Palestinci říkají, že to je kvůli izraelské okupaci. Představme si, že kdybychom zítra samostatný stát uznali, celý tento argument by šel ze stolu, protože by měli svoji vlastní odpovědnost, a už by se neměli na koho vymlouvat.“

Uznání státu je samo o sobě velmi často symbolikou, všímá si zpravodaj. „Daleko důležitější je z hlediska Izraele jiná věc: dnešní vedení na návrh nemůže přistoupit, protože premiér Netanjahu si je vědom, že by nic takového neprosadil.“

Tureček připomněl takzvanou Saudskoarabskou iniciativu: „Od roku 2002 je na stole, a říká, že uzná-li Izrael Palestinský stát v hranicích Gazy a východního Jeruzálema, tak arabský svět uzná stát Izrael. Smlouvu ale izraelské vedení tehdy odmítlo, a můžeme se ptát, jestli to nebyla chyba.“

„Palestinští intelektuálové říkají, že dnešní stav všem vyhovuje a zbavuje Palestince veškeré odpovědnosti: okupantem je Izrael, plátcem všeho Evropská unie, OSN, Japonsko, Skandinávie. Oni nemusí vůbec nic. Ve chvíli, kdy by dostali tuto odpovědnost, tak by se jejich pozice setsakra změnila,“ konstatoval Břetislav Tureček.

autoři: tpa , oci
Spustit audio