Dárky

25. prosinec 2002

Obchodní domy, všechny ty super a hypermarkety po celé zemi, hlásily v uplynulých týdnech rekordní tržby. Za dárky jsme letos utráceli jako nikdy dosud. Kdo měl peníze, nakupoval, a kdo je neměl, nakupoval také. Vzal si úvěr, zastavil něco v zastavárně, anebo pořizoval dárky na splátky či leasing. Vše jsme pečlivě zabalili a čekali na včerejší večer. A pak jsme ve smluvenou dobu po slavnostní večeři všichni vybalili všechno to zboží.

Předměty více či méně potřebné, hezké či užitečné, ty, po kterých jsme toužili i takové, které nás překvapily, věci, které budeme používat i takové, o kterých časem zjistíme, že jsou nám k ničemu. V jednu chvíli se u nás vybalily spotřebiče, oblečení, knížky, hračky či cestovní zájezdy v hodnotě mnoha miliard korun. Možná by to vydalo na zápis do Guinessovy knihy rekordů, kdyby si někdo dal tu práci a vysbíral od nás účty a stvrzenky. Naši zálibu v dárcích lze vysvětlovat různě. Tím nejpozitivnějším budiž vysvětlení, že se máme každým rokem více rádi a tomu odpovídá rostoucí objem a hodnota darů. Také je ovšem možné, že nás stále víc baví nakupování a vánoce jsou ideálním alibi.

Příčinou předvánočního vichru v našich peněženkách ovšem může být také naše slabost. Například neschopnost odolat reklamě a důmyslnosti obchodníků nebo nedostatek sebekontroly a odpovědnosti. Po svátcích přijde realita všedního dne, ke které například patří nutnost zaplatit složenky. Hodně lidí zjistí, že utráceli nad poměry a při hledání příčiny své nesolventnosti si vzpomenou na Ježíška. "K čemu vlastně jsou takové vánoce?" budou se ptát. Jaký smysl má to nákupní šílenství? Obtížně se budou smiřovat s tím, že Ježíšek je v tom nevinně, s našim současným konzumním prožitkem vánoc že nemá společného nic.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.