Dálnice - a to další...

1. duben 2003

S dálnicí do Ostravy byly od začátku velké potíže. Britský deník označil postup vlády, především okolnost, že projekt byl vládou přidělen bez výběrového řízení, za ukázkový případ korupce, běžné ve východoevropských zemích. Nitky případné korupce už několik měsíců prověřuje policie, zatím bezvýsledně.

A v tomto okamžiku musíme odbočit z ještě nepostavené dálnice, a to směrem k policii.

Před nějakým časem totiž došlo ke sloučení dvou elitních policejních jednotek - tak zvané "malé FBI" a protikorupční služby. Z pohledu mnistra vnitra Stanislava Grosse to prý "není tak dramatické" (citát je z jeho televizního vystoupení) a ministr věří, že změna povede ke zlepšení.

Pravý opak si o tom myslí (želbohu, nyní už většinou bývalí) příslušníci těchto elitních jednotek. A co je horší - nejen příslušníci, ale také vedoucí pracovníci. Z jejich úhlu pohledu došlo k tomu, že policejní vedení rozehnalo celou řadu vyšetřovacích týmů. Podle jejich názoru je koncepce nového (sloučeného) útvaru nepřehledná. Došlo k tomu, že odborníci na určitý druh kriminality byli převeleni k jiným jednotkám s odlišnou specializací.

Tím, že mnozí policejní specialisté nyní svou práci buď sami vzdali, nebo byli "odejiti" na jiná pracoviště došlo k tomu, že se přinejmenším zbrzdilo vyšetřování řady nejtěžších ekonomických případů. Vzhledem k tomu, že se s celými kauzami budou muset seznámit noví vyšetřovatelé, zcela stojí vyšetřování ve věcech IPB, představenstva Komerční banky, kauza Evrobanky, případ pana Železného a další.

Navíc, přestavěním týmů (a s ním souvisejícími odchody řady špičkových policistů) došlo k tomu, že například v současnosti není nikdo, kdo by vyšetřoval zločinnou činnost vojáků. Tento odbor totiž při policejní "reformě" zcela zanikl a trestnou činnost vojáků by napříště, bez nějakých velkých zkušeností s osobitou vojenskou problematikou, měli vyšetřovat policisté z okresních oddělení.

Odchodem zkušených policejních pracovníků, či případně jejich převelením jinam, se ztratili někdejší důležité a citlivé kontakty a zdroje informací.

Přestavba elitních policejních jednotek a její důsledky vyvolaly i ostrou reakci nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové, jejímž úkolem (kromě jiného) je dohlížet na činnost speciálních vyšetřovacích týmů. Podle ní panuje ve zvláštních policejních složkách už půl roku zmatek, případy se nikam nehýbou a celé to u ní vyvolává velké obavy.

Nejen u ní, dlužno dodat. Jestliže jeden z bývalých příslušníků nyní policejní vrchností přestavěných složek, David Průša (v úterním vydání deníku Mladá fronta Dnes) tvrdí, že změny ve speciálních policejních složkách nemají jiný cíl než oslabit policii v boji proti finanční kriminalitě, což by - podle něj - mohlo být i důsledkem lobbingu podnikatelských uskupení, je to celé strašně závažné (v podstatě) obvinění, a pro stát je to hodně smutná vizitka.

A je to smutné i proto, že už se teď nejspíš nikdy nepodaří prošetřit, jak mohlo dojít (za vlády Miloše Zemana) k tomu, aby byla uzavřena tak neuvěřitelně nevýhodná smlouva na stavbu dálnice do Ostravy, že se vláda (a s ní i veřejnost) v podstatě mohou radovat, že pokuta za odstoupení od smlouvy bude stát "jen" tři čtvrtě miliardy.

autor: Martin Schulz
Spustit audio