Dalajlama se dožil 80 let a Tibet stále trpí

10. červenec 2015

Duchovní vůdce tibetského buddhismu dalajlama oslavil v pondělí 80. narozeniny, píše německá agentura DPA.

Oslavu připravili v Kalifornii organizátoři třídenní konference s názvem Summit globálního milosrdenství.

Zahájili ji dokonce o den dříve, aby mohli nositele Nobelovy ceny míru uctít v příslušný den, neboť v Tibetu je o patnáct hodin víc než v Kalifornii.

Oslava trvala skoro tři hodiny za přítomnosti 18 000 lidí a hold dalajlamovi vzdaly desítky osobností z řad akademiků a aktivistů, včetně laureátek Nobelovy ceny míru Širín Ebadiové a Jody Williamsové.

V pondělí pak dalajlama na konferenci vedl panelovou diskuzi s názvem „Moudrost, vize a zkušenosti“.

Čtěte také

Na otázku, co by si k narozeninám přál, odpověděl, že „totéž, co ostatní bytosti – šťastný život. Můj život je zasvěcen blahu druhých. Když bude šťastné lidstvo, budu šťastný i já, protože každý z nás je závislý na druhých,“ cituje dalajlamu DPA.

Dalajlama dovršil osmdesátý rok života, ale Tibet stále trpí, připomíná v článku pro deník Wall Street Journal americký herec a předseda Mezinárodní kampaně za Tibet Richard Gere, který jej napsal s šéfkou demokratické frakce v americké Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiovou.

Po svém děsuplném útěku z Tibetu přes Himálaj v koňském sedle po čínské okupaci v roce 1959 se dalajlama stal výraznou osobností na světové scéně. Jeho poselství míru a univerzálních hodnot lásky, milosrdenství a úcty nebylo nikdy tak aktuální jako dnes.

Čtěte také

Dožít se osmdesátky je významný mezník v každé kultuře a v Tibetu o nic méně. Je to chvíle k oslavám, ale i zamyšlení.

V dalajlamově domovině se od roku 2009 upálilo více než 140 Tibeťanů na protest proti čínskému útlaku. Když Tibeťané slavili dalajlamovy narozeniny před dvěma lety, čínští vojáci do nich stříleli ostrými náboji a před těmi letošními úřady zpřísnily bezpečnostní opatření a veškeré oslavy zakázaly.


Snad jedním z nejpozoruhodnějších úspěchů tibetského vůdce, jemuž jeho lid říká „Kundun“, tedy „Přítomnost“, je jeho hluboké a nenarušitelné pouto s Tibeťany. Ti někdy návštěvníky zdraví prostou větou, „poslouchejte ho“, neboť vyslovit jeho jméno je příliš nebezpečné.

A mnoho mladých Tibeťanů používá na sociálních sítích čínskou větu, která znamená: „Učím se být silný, zatímco čekám, až se velký učitel vrátí zdaleka.“

tibet

I Číňany stále víc přitahuje dalajlamovo učení, tibetská kultura a buddhismus. Dalajlama zdůrazňuje, že není proti Číně, a dělá důsledný rozdíl mezi politikou komunistické vlády a čínským lidem.

Čtěte také

Všude, kam přijede, s Číňany diskutuje, ať již jde o provládní novináře, kteří mají sledovat jeho tiskové konference, nebo stoupence buddhismu z Číny, Tchaj-wanu či Hongkongu.

Mnozí z nich Tibet navštívili a na vlastní oči viděli utrpení tamějších lidí, kteří žijí pod stálou hrozbou zatčení a mučení.

Snaha mnoha Číňanů o nové chápání Tibetu, k němuž dalajlama vybízí, má pro budoucnost Číny obrovský význam. Pro řadu z nich to není jen prázdný pokus o návštěvu mytického místa na střeše světa.

žena

Je to často namáhavá a intelektuálně náročná duchovní cesta, při níž si uvědomí, že vedou společný boj. V této rozhodující chvíli pak Tibeťané i Číňané sdílejí touhu po svobodě a odhodlání pozvednout hlas tak, aby byl slyšet i přes temnotu autoritářského režimu.

Čtěte také

Nenásilná povaha tibetského boje by měla být inspirací pro celý svět, s nímž zmítají konflikty a otřesné násilné činy. V dnešním Tibetu teď vede nenásilný boj za jeho svobody, náboženství a kulturu mladá generace.

Žáci základních škol pochodují k ministerstvu školství a protestují proti tomu, že jejich učebnice jsou psány čínsky, a ne tibetsky. Dospívající mládež píše ve svém jazyce poezii do literárních časopisů a je hrdá na svou tibetskou identitu.

Mladí buddhističtí mniši studují pravidla své víry v klášterech ovládaných kádry čínské vlády, přestože mohou být za svou podporu dalajlamy uprostřed noci odvlečeni a uvězněni.

Čína má stále větší diplomatický vliv a ostatní země jí příliš často ustupují, přestože její vláda vězní umělce, volnomyšlenkáře, právníky, básníky a aktivisty za lidská práva.

Čtěte také

Nadbíhání takovému režimu vede k podrývání hodnot a zájmů všech demokratických zemí. Musíme k současnému čínskému vedení zaujmout poctivější a rozumnější postoj, který bude Čínu nutit, aby se stala lepším a odpovědnějším světoobčanem.

Dalajlama za svého dlouhého života ukázal, že harmonie mezi národy je založena na svobodě projevu, schopnosti říkat pravdu a vzájemném respektu.

buddhismus

Když si jeho smělou vizi a cíle uvědomíme, napomůžeme i stabilnějšímu a bezpečnějšímu režimu v Číně a umožníme jí rychlejší vývoj k modernizaci a odpovědnějšímu politickému vedení.

Nejlepší způsob, jak vyjádřit dalajlamovi k jeho 80. narozeninám úctu, je, že při něm a tibetském lidu budeme stát a slíbíme si, že budeme jejich kauzu udržovat živou, uzavírají Richard Gere a Nancy Pelosiová v listu Wall Street Journal.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: gzb
Spustit audio