Co znamená slovo extrémní

22. duben 2013

Když se o něčem řekne, že je to extrémní, znamená to, že je to výstřední, krajní nebo hraniční.

Tohle vysvětlení je ale asi stále ještě dost těžké. Tak si to zkuste představit na něčem, co dobře znáte. Co třeba spací pytel, ve kterém spíte o prázdninách pod stanem. Když se podíváte na štítek tohoto spacáku, přečtete si tam, jakou maximální, tedy extrémní, teplotu v něm přečkáte, aniž byste se ráno klepali zimou. (šustění spacáku)
V souvislosti s teplotami se slovo extrémní používá docela často. V létě zažíváme extrémní vedra, kdy teploty šplhají nad 30 nebo dokonce 35 stupňů Celsia. V takových chvílích se roztéká i asfalt na silnici. V zimě nás občas zasáhnou extrémní mrazy. Teploty klesnou až pod 20 stupňů Celsia, mrzne až praští a kdo nemusí, nevystrkuje nos z domu.

Nejextrémnější teplota byla tady na zeměkouli naměřena v roce 1922 v poušti Sahara v Libyi, kde naměřili +57,8 stupně Celsia. Nejextrémnější teplotu pod nulou zase zjistili odvážní vědci na polární stanici Vostok v Antarktidě. Bylo to – 89,2 stupně Celsia a mě už jen při té představě mrznou slova na rtech. Víc ale asi není třeba říkat, protože po tomhle už jistě máte jasnou představu, co slovo extrémní znamená.

Tak si to zapište za uši.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.