Co znamená rčení: Ležíš jako lazar?

18. duben 2013

Závěr příběhu o tom, jak Mach a Šebestová vyléčili spolužáka Kropáčka ze zákeřné angíny, určitě znáte. Ale víte, ke komu žáci 3. B Kropáčka přirovnali? Nazvali ho lazarem.

Když se o někom řekne, že je lazar, myslí se tím, že je nemocný a leží v posteli. Tohle označení vzniklo podle biblického Lazara. Jmenoval se tak bratr Marty a Marie a byl to kamarád Ježíše. Jednou ale těžce onemocněl. Lazarovy sestry poslaly pro Ježíše, protože věděly, že uzdravuje nemocné.

Jenomže než Ježíš přišel, Lazar zemřel. Všichni ho oplakávali a nechápali, proč se Ježíš tak klidně ptá, kde Lazar leží. Lidé ukázali ke hrobu ve skále. Ježíš si nechal odvalit kámen od hrobu a pak zavolal: Laraze, pojď ven. A Lazar skutečně vstal a živý a zdravý vyšel z hrobu ven.

Podle tohohle uzdraveného Lazara se pojmenovávaly i nemocnice. Ve starších knihách byste proto mohli číst o lazaretech.

Hlavně si ale zapamatujte, že až vám zase někdo bude říkat, že ležíte jako lazar, máte naději, že stejně jako Lazar se ze své nemoci uzdravíte.

A to si zapište za uši!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.