Co znamená označení fúrie a kdo byly antické Furie?

15. duben 2013

Víte podle čeho, nebo koho vzniklo pojmenování pro hádavé, vzteklé a věčně se hněvající ženy?

Furie byly antické bohyně pomsty. Když Furie někdo namaloval, byly to vždy rozcuchané, zamračené ženy s hady ve vlasech.

Ve starých řeckých bájích byste ale našli ještě hrozivější popis těchto bohyň pomsty. Řekové jim říkali Erínye a podle nich měly psí hlavu, opeřené tělo, netopýří křídla a místo prstů ostré drápy. Objevovaly se všude tam, kde někdo něco provedl a nebyl za to spravedlivě potrestán.

Do češtiny se ale dostaly Furie z římských pověstí. A vy už víte, že tomuhle označení, je vždycky lepší se vyhnout, protože jste si význam slova fúrie zapsali za uši.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.