Co o nás říká naše mluva
Kam směřuje naše mateřština? Jaké vlivy na ni působí? Co náš mateřský jazyk vypovídá o nás, o našem životě? A jak složité je zkoumat ho a umět rozpoznat tajemné děje, které v jazyce probíhají?
Jak přistupuje vědec k jazyku? Zkoumá jeho "buněčnou strukturu" jakoby pod mikroskopem a sleduje, jak se jazyk vyvíjí a tento vývoj popisuje? Nebo si může dovolit do něj čas od času zasáhnout, usměrnit ho nebo i něco modernizovat?
Podle lingvistky Markéty Pravdové, předsedkyně Rady Ústavu pro jazyk český Akademie věd musí vědec udělat všechno zmíněné: „Nebylo by možné něco usměrnit, aniž by to člověk podrobně znal. A znalost musí být mikroskopická – vědec musí studovat jednotlivé dílky věty, a to už na úrovni fonetické, hlasového projevu. Musí je sledovat i z hlediska zapojení do věty a ty věty z hlediska zapojení do nějaké řečové situace, do kontextu. A ten zase vzniká v nějakém okamžiku, někdy dokonce historickém. Takže tohle všechno musí být na úrovni vnímání celku.“
Hostem Studia Leonardo byla odbornice na český jazyk, lingvistka PhDr. Markéta Pravdová, PhD. z Ústavu pro jazyk český Akademie věd.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka