Co dělat v lavině? Doufat, že vás někdo včas vyhrabe

25. leden 2016

Lyžařská sezóna je na horách v plném proudu. Jaké jsou na horách nejčastější úrazy? Hrozí při lyžování v hlubokém sněhu pád laviny? Hostem Studia Leonardo byla Jana Kubalová, lékařka oboru anesteziologie, resustitace a urgentní medicíny, předsedkyně Lékařské komise Českého horolezeckého svazu a viceprezidentka Společnosti horské medicíny.

„Jsem optimista, takže myslím že většina turistů opravdu nebezpečí nepodceňují, ale výjimky se najdou,“ uvedla lékařka. „Stav, kdy na vysokohorské expedice jezdili i lékaři, už se asi nevrátí.“

Kde by měl člověk, který se chystá na vysokohorskou výpravu, hledat informace? „Pro první orientaci lze navštívit webové stránky Společnosti horské medicíny, Českého horolezeckého svazu, Horské služby, mohu doporučit i stránky Mezinárodní horolezecké federace,“ radí Kubalová.

„Na internetu naleznete spoustu zajímavých odkazů, ale určitě vás to nepřipraví na to, jak to doopravdy bude v horách vypadat,“ varuje lékařka.

I proto je třeba získávat také zkušenosti praktické, nejlépe pod dohledem zkušeného horského průvodce a certifikovaných horských vůdců.

Jaké jsou v současnosti nejčastější úrazy na evropských sjezdovkách?

„Spektrum úrazů je víceméně podobné. U lyžařů jsou to úrazy pohybově-vazivového aparátu, zvláště kolena a dolní končetiny. U snowboardu jsou to spíše úrazy horních končetin jako předloktí, zlomené klíční kosti a vyhozená ramena. Mezi nejzávažnější patří poranění hlavy a páteře respektive míchy.“

Nejdůležitější je nepřeceňovat své síly. „Před horami by měl mít člověk jednoznačně respekt,“ dodává Kubalová.

Existují základní pravidla pro přežití, pokud se člověk dostane do laviny? „Ono už se toho moc dělat nedá. Spíš musíte doufat, že vás někdo včas vyhrabe.“

„Ideálně do 15 minut. Do čtvrt hodiny je velká šance, že pád laviny přežijete. Měli bychom se ale bavit spíš o prevenci a o tom, co dělat, abychom se do laviny nedostali,“ vysvětlila lékařka. „Sníh má ale obrovskou sílu.“

Věcí, které člověk může dělat v okamžiku, kdy je stržen lavinou, není moc.

„Pokud nemáte na zádech lavinový batoh, který vám pomůže udržet se na hladině laviny, tedy nedojde ke kompletnímu zasypání, tak toho opravdu moc dělat nemůžete,“ konstatovala Jana Kubalová.

Pondělní Studio Leonardo s lékařkou Janou Kubalovou připravila Leona Matušková, pořadem porvázel Jan Burda.

autoři: bur , oci , Leona Matušková
Spustit audio