Čip proti bolesti
Implantovaný čip zabrání přenosu bolesti.
Příští rok začnou v Austrálii klinické pokusy s miniaturním čipem, který má chránit pacienty před chronickou bolestí. Tento čip zabrání nervovému přenosu bolesti do pacientova mozku.
Čip s názvem Implantable Neuro Sensing and Stimulation (INS2) bude sloužit jako implantát v pacientově těle. Vyvinuli ho pracovníci Australského národního centra pro informační a komunikační technologii (National ICT Australia, NICTA). Vývojový tým obsahuje experty na biomedicínu a textilní technologie, dále elektroniky, strojaře a programátory. Chirurgové čip připojí na určitém místě k míše nebo k jiné klíčové části nervové soustavy.
Podle doktora Johna Parkera, technologického ředitele centra, už podobné čipy existují. Jejich hlavním problémem ale zatím jsou poměrně velké rozměry - dosavadní čipy vypadají zhruba jako krabička od zápalek. V současnosti vyvíjený miniaturní čip, pokud se držíme „zápalkové analogie“, bude mít velikost hlavičky zápalky. Čím menší čip bude, tím spolehlivěji bude fungovat a tím těsněji ho budou moci chirurgové napojit na nervovou soustavu.
Součástka se skládá vlastně ze dvou inteligentních čipů. Ty se nacházejí v kontejneru z polymeru o průměru asi 1,2 mm. Uvnitř je řídicí procesor, který je napájen vnějším akumulátorem o velikosti SIM karty do mobilu. Ten se dobíjí bezdrátově na dálku. Čip monitoruje elektrické signály v míše nebo v jiném nervovém spojení a může být vyladěn tak, aby svými pulsy o špičkovém napětí až 10 voltů blokoval, tlumil nebo kompenzoval signály bolesti. Čip vědci chtějí využívat jak při chronické bolesti zad nebo nohou, tak proti migrénám nebo bolestem pocházejícím z poškození nervů. Uvažuje se také o jeho nasazení při epilepsii nebo třesu, který je projevem Parkinsonovy choroby.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka