Čínský dopis ukázal, že Kancelář prezidenta republiky je dysfunkční, tvrdí senátor Fischer

22. květen 2020

Senát se usnesl, že odmítá výhrůžný tón čínského velvyslanectví a vměšování do vnitřních záležitostí České republiky. Zasahuje Čína do našich vnitřních záležitostí? A je oprávněná kritika Číny ze strany Světové zdravotnické organizace (WHO) kvůli utajování pandemie koronaviru?

„Dlouho se otálelo. Skandální dokument, který přišel z čínské ambasády, ležel v Kanceláři prezidenta republiky několik týdnů, ministerstvo zahraničí o něm nic nevědělo,“ kritizuje v pořadu Pro a proti nezávislý senátor Pavel Fischer.

Čtěte také

Podle něj pokusy Číny vměšovat se a ovlivňovat situaci u nás dokládá také každoroční zpráva Bezpečnostní informační služby. „Jde už o výsostně politický problém, protože jde o základní práva a svobody občanů České republiky.“

Poslanec KSČM Daniel Pawlas usnesení Senátu odmítá. „Reakce Číny je pochopitelná, protože Tchaj-wan považuje za své území. Proto reagovala na zamýšlenou cestu předsedy Senátu Jaroslava Kubery. To, co se pak událo, považuji za hysterii a zveličování běžné, mírné diplomatické roztržky.“

Jestli někdo pošle dopis a mně se jeho obsah nelíbí, odmítnu ho, a tím to končí. Svoji suverenitu dokážu právě tím, že to odmítnu... Ale vše rozdmýchávat a dělat z toho velkou kauzu, míchat do toho tajné služby a tvrdit, jak nás chce Čína spolknout, to je prostě nesmysl... Stanovisko Kanceláře prezidenta k dopisu je konzistentní a nevidím důvod, proč by bylo chybné.
Daniel Pawlas

„Celé dění kolem dopisu je absurdita... Přišel jeden dopis z Číny... a Číňané se nám musejí smát. Senát přijal nějaké usnesení, snaží se do toho zatáhnout sněmovnu, vládu a prezidenta. A Čína jen kouká, co se to u nás děje, jak jsme neschopní.

Rozpoutání pandemie?

Čtěte také

Fischer také věří, že Čína usiluje, aby na ni nepadl ani stín pochybností kvůli rozpoutání světové nákazy koronavirem. „Prodává roušky a ochranné pomůcky, a pak tvrdí, že to byla humanitární pomoc, zakrývá informace o vzniku epidemie... Kdo o tom v Číně začne mluvit, tak zmizí.“

Komunista ale odmítá, že by Čína postupovala jakkoliv špatně nejen stran vzniku pandemie. „Po bitvě je každý generál. I u nás se v únoru nákaza bagatelizovala. A Čína byla v první linii, takže o tom věděla ještě méně.“

Je hodně problémů okolo vměšování Číny do vnitřních záležitostí České republiky a je třeba o tom mluvit... Když se skandální dopis, který z nás dělá lokaje, objevil na veřejnosti, tak Kancelář prezidenta několikrát změnila stanovisko. Nejdřív, že dopis neexistuje, pak že jde o interní dokument a pak, že přišel oficiální poštou. Ať si tam nahoře udělají pořádek. To je dysfunkce Kanceláře prezidenta republiky.
Pavel Fischer

Poslanec považuje reakci Číny na nákazu za adekvátní. „Nedokážu si představit, že by evropské země reagovaly tak radikálně... Také jsem četl, že už na podzim byly nějaké zvýšené počty plicních nemocí i v Itálii. Hovoříme o něčem, ale v tomto bych byl opravdu opatrný,“ žádá Daniel Pawlas (KSČM).

„Nevíme, co se v Číně děje, ostatně kromě WHO i český prezident řekl, že na čínská data není spolehnutí. Je potřeba od Číny vyžadovat za jednacím stolem, aby se čísla dala na stůl a vyvodily se patřičné důsledky, což je i součást mezinárodního práva,“ připomíná senátor Pavel Fischer.

Spustit audio

Související