Chyby a odpovědnost

27. květen 2003

Bývalý ministr zahraničí čelí kritice, že poškozuje kredit české diplomacie a z opozice zní požadavek, aby odstoupil ze všech veřejných funkcí. Když byla před časem šéfka Českého statistického úřadu obviněna, že poškodila kredit české statistiky, nakonec ze své funkce odstoupila. Jenomže na základě verdiktu, který vyřkli šéfové Eurostatu, kteří nyní sami čelí podezřením z nepěkných pochybení.

Včera se navíc ukázalo, že se jejím odstoupením česká statistika neuzdravila. V údajích o zahraničním obchodu za první čtvrtletí se s novým šéfem dopustil statistický úřadu chyby ve výši sedmi miliard a revize dat zvedla odhad růstu HDP o celé procento. Pokud přijetí osobní odpovědnosti nezachránilo kredit statistiky, kde brát jistotu, že případný odchod Jana Kavana z politiky prospěje kreditu české diplomacie? Bývalý ministr má pro skandál se skartovanými - neskartovanými tajnostmi pohotově vysvětlení. Říká, že nedal pokyn k likvidaci tajných dokumentů, ale ke zničení jejich kopií vytištěných pro jeho informaci. Věc se šetří, premiér radí záležitost nepodceňovat, ale ani nepřeceňovat.

Nejedná-li se o pouhou bublinu a Národní bezpečnostní úřad prokáže Janu Kavanovi pochybení či dokonce zlý úmysl, nelze jeho politický pád vyloučit. Získáme tím ale automaticky jistotu, že se i v budoucnu bude odstupovat, když někdo skartuje to, co neměl, anebo naopak neskartuje, co skartovat měl? Příběh zápasu o kredit české statistiky o tom nesvědčí. Za opakovaně špatná čísla, která uvedla v omyl ekonomy, analytiky a politiky se už, zdá se, neodstupuje, z příběhu Marie Bohaté se nestal žádný precedens, návod, jak postupovat v případě závažné chyby. Zdá se, že není chybou poškodit kredit, když neexistuje. To ovšem k optimismu nevybízí.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu