„Český Rimbaud“ Ivan Blatný prožil půlku života v britských sanatoriích

8. srpen 2023

Z velké naděje české poezie – vždyť Vítězslav Nezval ho nazýval „českým Rimbaudem“ – se stal po své emigraci v roce 1948 zakázaným a posléze zapomenutým básníkem. Objeven byl znovu až v 70. letech českým exilem: Ivan Blatný, plachý a citlivý básník. Prožil více než půlku života v sanatoriích v Británii. Brněnský rodák přišel na svět 21. prosince 1919, a zemřel v 70 letech v srpnu 1990. V roce 1997 mu prezident Václav Havel udělil in memoriam medaili Za zásluhy.

Dokument s názvem Já nejsem ztracen, vždy nalezen, který se snaží objevit Blatného stopy především v Británii, natočil v roce 2012 publicista David Vaughan.

Najdete ho na webu do 8. září 2023.

autor: David Vaughan
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.