Česko patří mezi světovou špičku v urgentní medicíně, tvrdí šéf letecké záchranky
Letecká záchranná služba v Hradci Králové funguje od roku 1990. Ročně zasahuje u více než 700 případů. Co obnáší práce lékaře u letecké záchranky? Hostem Studia Leonardo byl vedoucí Střediska letecké záchranné služby Hradce Králové a předseda České resuscitační rady Anatolij Truhlář.
„Z našich všech letů ve více než 90 % zasahujeme přímo v terénu,“ uvedl lékař. „Z toho 63 % tvoří úrazy, z nich polovina jsou dopravní nehody a polovina úrazy pracovní nebo sportovní, v zimě především na horách.“
Vrtulník, který záchranáři používají je nejčastěji užívaným typem v Evropě pro tyto účely. „Jde o Euroctoper, dnes Airbus EC135.“
Vybavení zásahového vrtulníků musí odpovídat vyhlášce, a ve své podstatě je stejné jako u všech sanitek záchranné služby, potvrdil Truhlář.
„Navíc máme ultrazvukový přístroj, přístroj pro provádění mechanické srdeční masáže i vybavení pro zásahy v nepřístupném terénu jako lana, úvazy a veškeré vybavení nutné pro zásahy s použitím lanových technik.“
Jaký zásah je pro letecké záchranáře nejobtížnější? „Pro nás asi nejsložitější zásahy jsou ty méně časté. Tedy zásahy s podvěsem nebo zásahy, které jsou v obtížném terénu jako při horských lavinových nehodách.“
Náročnější jsou také zásahy u dětí. „Nikdy netušíme, jak na tom pacient bude, a co se na místě bude dít. Takže před tím mají všichni naši lékaři i záchranáři respekt,“ konstatoval ředitel.
„Naším největším omezením je snížená viditelnost, nejsme schopni létat za mlhy. Pilot také musí trvale sledovat vývoj počasí a vědět, že se pak bude moci vrátit zpátky. Také nás omezuje mrznoucí mrholení, kdy hrozí námraza na listech rotoru, a to se létat nedá.“
Jaké jsou současné trendy v urgentní medicíně? Resuscituje se všude ve světě stejně? „Resuscitace by se měla provádět stejným způsobem, ale výsledky o tom úplně nevypovídají. Jsou země, kde přežívá jen 5 % pacientů, kteří mají srdeční zástavu.“
„V tom patří Česká republika do světové špičky. V Královéhradeckém kraji z nemocnice odchází přibližně 12 % pacientů se srdeční zástavou, na území města Hradec Králové, ale i v Praze je to až 16 %, což je dáno kratším dojezdovým časem,“ chválil připravenost českých záchranářů Anatolij Truhlář.
Hostem Studia Leonardo byl vedoucí Střediska letecké záchranné služby Hradce Králové a předseda České resuscitační rady Anatolij Truhlář. Připravila Terezie Jirásková, moderuje Ivana Navrátilová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.