Češi vědí, kdo byl Masaryk, ale netuší, kdo byl Koněv, obhajuje dodatkovou ceduli na soše starosta
Bývalá komunistická poslankyně Marta Semelová kritizovala starostu Prahy 6, že navrhl ruskému velvyslanci v Praze přestěhování sochy maršála Koněva do prostor ambasády. Vedení radnice se brání, že stěhování se nechystá a starosta upozorňuje, že se o zmíněném dopisu mohla Semelová dozvědět jen od lidí z ruské ambasády. Ona sama odmítla vysvětlit, kdo jí o celé věci řekl. Je spor o sochu dokladem snahy Ruska ovlivnit dění v Česku, nebo se jen dostaly do křížku dva různé historické pohledy?
„Otázka pomníku maršála Koněva má pozadí jiné, politické,“ uvedl v pořadu Pro a proti zastupitel Prahy 6 Ivan Hrůza (KSČM).
Ten odmítá, že by čeští komunisté byli 5. kolonou Ruska. „Tento výrok pana starosty je nevybíravý a nesouhlasím s ním. Vytváří jen představy konspiračních teorií a spiknutí... Mohu jednoznačně prohlásit, že ani velvyslanec, ani Vladimir Vladimirovič Putrin mě neinformovali o aktivitě pana starosty.“
„K tomuto by měla vystoupit přímo paní Semelová. Pochybuji, že by se k ní tato informace dostala od velvyslance. Ale ruská ambasáda je uznávaný subjekt a všichni diplomaté mají právo komunikovat s kýmkoliv na území republiky.“
Myslíte si, že by podobné dodatkové cedule měly být na pomnících prezidenta Masaryka? Že by Churchill měl mít dodatkovou tabulku, že bojem v koloniích chtěl udržet britské panství za použití radikálních sil? Ivan Hrůza
Komunista má jasno. „Dodatkové tabulky na pomníky nepatří. Toto je pomník nejen maršála Koněva, ale všech Rudoarmějců, kteří osvobozovali Československo a kterých zde položilo 140 tisíc svůj život. Jakákoliv dehonestace je nepřijatelná, považujeme ji za skandální a pobuřování.“
Zastupitel potvrdil, že se jeho a starostův pohled zásadně liší. „Maršál Koněv nebyl žádný řadový maršál. Starosta říká naprostou nepravdu. Mám přímé informace a tvrdím, že Praha byla v poslední chvíli osvobozována Rudou armádou.
„V Praze je pochováno 727 Rudoarmějců, a tento pomník vyjadřuj vděk za osvobození Prahy. Vnímáme to tedy zcela odlišně. Pan starosta chce jít cestou dehonestace a já si myslím, že to správné není,“ shrnul Ivan Hrůza.
Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) je přesvědčen, že Rusové mají jednoznačně zájmy v České republice. „Vždy je měli, a těžko nesou to, že přišli o svou sféru vlivu.“
„Rusové používají mimo jiné i četné dezinformační weby. Zpráva, že se snažíme překrucovat historii, se na těchto webech také objevila.“
Pan Hrůza možná naznačuje, že opravdu je v kontaktu s ruskou ambasádou. Když u mě byl ruský rada, také se ptal proč Masarykově pomníku není dodatková tabulka, co je to za člověka... Každý Čech ví, kdo byl Masaryk, ale spousta lidí netuší, kdo byl maršál Koněv. Ondřej Kolář
Kolář věří, že existuje zcela jasná provázanost mezi komunistickou stranou a ruskou ambasádou. „Přijde mi zvláštní, že řadová členka strany má tak těsné vazby na ambasádu, že má k dipozici korespondenci mezi starostou městské části a velvyslancem.“
To, že by sochu chtěla radnice odstranit, starosta odmítl. „Socha byla postavena roku 1980, nejedná se tedy o válečný hrob. Je to připomínka člověka, který velel části Rudé armády, která se účastnila Karpatsko-dukelské operace, osvobozovala Drážďany a podobně.“
Na pomníku je psáno, že maršál Koněv zachránil Prahu před zničením. „To ale samo o sobě není pravda, protože když přijel do Prahy, tak Praha už prakticky osvobozena byla. Největší zásluhu na tom má generál Kutlvašr.“
„Maršál Koněv má nezpochybnitelnou roli při osvobozování tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava a bývalého Československa... Naší tendencí není dějiny překrucovat, ale uvádět fakta. Jestli je teď na pomníku lživá informace, tak máme povinnost ji uvést na pravou míru,“ konstatoval Ondřej Kolář.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.