CES 2021: Inovátoři předvedli parkovacího asistenta, domácího mazlíčka budoucnosti i ledničku, která sama nakoupí
Největší světový veletrh inovací CES, který každoročně probíhá v americkém Las Vegas, se kvůli pandemii přesunul do online prostoru. Vědecký redaktor Petr Kološ, který celý veletrh sledoval, si ale nemyslí, že CES už na webu zůstane. Online událost je totiž pro firmy méně atraktivní, což dokazuje i výrazně nižší počet účastníků – registrovaných vystavovatelů byla oproti loňskému ročníku jen polovina. Projděte se spolu s Petrem Kološem mezi vybranými vynálezy.
Nižší byla i účast českých projektů. Společnost Czech Invest letos na veletrh vyslala jen tři zástupce. V loňském roce jich přitom bylo celkem osm.
Čtěte také
Za Českou republiku se na CESu 2021 představila firma VisionCraft, která prostřednictvím monitorovacích systémů pomáhá reagovat na problémy související s dopravou a parkováním ve městech nebo obcích.
Dalšími tuzemskými účastníky byl Protoprint, který se soustředí na vývoj 3D tiskových hlav, a PromethistAI s konverzační technologií, jež pomáhá osamělým nebo mentálně znevýhodněným lidem.
Chytré lednice a průhledné televize
Stále výraznější místo si na veletrhu získávají firmy zabývající se mobilitou. Nemizí ale ani produkty pro domácnost. Na online CESu byly předvedeny třeba ultratenké průhledné televize a chytré lednice, které dovedou samy objednat zásoby.
Pozornost si vysloužily třeba také hodinky pro cukrovkáře, navigační nástroj pro zrakově postižené, parkovací asistent pro plavidla, mazlíček budoucnosti nebo domácí třídírna odpadů.
Poslechněte si audioseriál Petra Kološe a o nových technologiích se dozvíte víc.
Související
-
Kryo-elektronové mikroskopy pomohly při studiu covidu. Vědci z Brna se je snaží zjednodušit
Klíčovými přístroji pro zkoumání virů jsou kryo-elektronové mikroskopy, které umožňují vědcům detailně popsat biologické struktury a jejich vlastnosti.
-
To nejlepší z rozhovorů s vědci. Poslechněte si, co Plusu exkluzivně řekli laureáti Nobelovy ceny
Vědecká redakce Českého rozhlasu Plus letos připravila několik rozhovorů s laureáty Nobelovy ceny. Připomeňte si, co o sobě a o svém výzkumu prozradili.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka