CDU/CSU a zelení
Atmosféra v německé vládní koalici mezi unionisty CDU/CSU a svobodnými FDP je už velmi nepříjemná a došla do takového budu, že se již mezi unionisty veřejně hovoří nebo alespoň sní o koalici se zelenými. Především paní kancléřka Angela Merkelová a její ministr pro životní prostředí Norbert Rötgen se evidentně přiklánějí k takovému řešení.
Nejzřetelněji je to vidět z rozhovoru, který tento pan ministr poskytl v minulých dnech novinám Süddeutsche Zeitung, v němž prohlásil, že by se s atomovou energií mohlo v Německu skončit. Toto prohlášení vyvolalo mezi svobodnými značné rozhořčení, ale zároveň mělo evidentně zeleným signalizovat připravenost ke spolupráci. Otázka atomové energie je totiž pro tuto stranu klíčová. Zelení již z principu nemohou nikdy koalovat s někým, kdo je pro atomovou energii.
Nová koalice by nejprve mohla vzniknou po květnových volbách v Severním Porýní-Vestfálsku, kde podle průzkumů by unionisté a svobodní těžko mohli získat většinu, zatímco unionisté a zelení ji mají skoro jistou. Taková koalice by sloužila jako prubířský kámen pro budoucí koalici na spolkové úrovni. Tato alternativa přichází v úvahu hlavně proto, že důležitá část unionistů v minulých letech zezelenala, jak říkají analytici, a to platí hlavně o paní kancléřce Merkelové. Šéf FDP pan Westerwelle ale zuří a tento konflikt již rozhodně není možné zařadit do rubriky: nepovedený start koalice, jak jsem o tom psal v minulých komentářích. Ale podobně jsou rozzlobení i unionisté, i když si zřejmě nikdo nepřeje, aby tato koalice v nejbližších dnech skončila, ale část unionistů si uvědomuje, že atmosféra ve společnosti se značně změnila a že by se do budoucnosti již neměly jejich strany soustřeďovat jen na koalici se svobodnými FDP. Kromě paní kancléřky si to ze špičkových politiků uvědomuje nejen její ministr pro životní prostředí, ale i ministr Pofalla, který vede kancelář kancléřky a generální sekretář CDU Gröhe.
V pozadí tohoto nového politického uskupení stojí ale stará přátelství. V době zabetonované politiky kancléře Kohla se scházela skupina, které se přezdívalo Pizza-Connection u jednoho stolu v restauraci v Bonnu. Tam sedávali mladí politici z CDU se zelenými a snili o budoucnosti německé politiky. Mnozí z nich jsou dnes v čele těchto stran, takže se dobře znají, a co je snad ještě důležitější, navzájem si důvěřují. Znají své sny. Pro tyto politiky představuje černo-zelená koalice model budoucnosti a černo-žlutá koalice model minulosti.
Paní kancléřka již dávno se rozhodla pro větší rozkročení své strany a snažila se oslovit ženy ve velkých městech a kvalifikované dělníky, kteří jsou kvůli globalizaci v ohrožení. Z této orientace jí logicky vyšla možnost koalovat se zelenými.
Svobodní či liberálové, jak se v Německu straníkům z FDP říká, jsou zase naopak zastánci neoliberalismu a díky tomu se dle novinářů stávají víc rigidní sektou než politickou stranou.
Samozřejmě, že mezi unionisty nejsou jen příznivci této nové spolupráce a orientace: jedním z nejhlasitějších protivníků je šéf frakce unionistů v bundestagu, tedy parlamentu, Volker Kauder, který v takové koalici dokonce vidí horovou vizi.
Že ale taková koalice by se mohla v Severním-Porýní stát od května skutečností naznačil sjezd zelených, který se konal v minulých dnech v Essenu. V usnesení totiž stojí, že černo-žluto-zelená koalice nepřipadá v úvahu, ale pro černo-zelenou koalici zůstaly dveře otevřené.
Další komentáře si můžete poslechnout v pořadu Názory a argumenty v sekci Rádio na přání . Některé vybrané komentáře si můžete přečíst také v Týdeníku rozhlas .
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.