Bydlení

20. prosinec 2002

Pokud sdružení vlastníků domů předpokládalo, že jeho výzva zvyšovat činži na její tržní úroveň zůstane bez odezvy, pak to byl předpoklad naivní. Stejně tak je ovšem naivní od vlády, pokud se náhodou domnívá, že situaci vyřeší tříměsíční moratorium na pohyb cen nájemného. Razantní akce vlastníků domů a razantní protiakce vlády nakonec povedou pouze ke kompromisu mezi ministrem financí a ministrem pro místní rozvoj, kteří se musí dohodnout na novém zákonu o nájemném, nejlépe takovém, který nesmete pod stůl parlament či ústavní soud.

Není sporu o tom, že vztahy mezi vlastníky domů a nájemníky jsou deformované. Jde o to, zda situaci řešit rázně a jednou pro vždy zrušením regulace, anebo zda rozdíly mezi regulovaným a tržním nájemným snižovat postupně. Vlastníci domů, podpořeni výrokem ústavního soudu, mají pravdu, když říkají, že se po nich nemůže chtít, aby přihlíželi k sociální únosnosti svého podnikání. Je úkolem státu podpořit tu skupinu lidí, která skutečnou cenu bydlení není schopna zaplatit. Problém je ale v tom, že vedle lidí starých, nezaměstnaných či různě handicapovaných se zvýšení činže dotkne i velké skupiny těch, kteří budou muset zásadně přehodnotit svůj rodinný rozpočet, kteří tudíž zvýšení činže na její tržní hodnotu pocítí jako snížení své životní úrovně.

Deregulace nájemného zvýší mandatorní výdaje státu a současně dvakrát sníží popularitu vlády: u nájemníků a u daňových poplatníků. Vděk vlastníků domů tuto politickou mrzutost určitě nevyváží. To je ostatně důvod, proč se úplné deregulace nájemného v minulosti neodvážili politici, kteří po ní dnes z opozičních či menšinově koaličních pozic volají. Z druhé strany vláda věděla, že má v kartách tohoto černého Petra a že už se ho nezbaví, protože hra končí.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.